Koşucu Dizi

Koşucu dizi olarak adlandırılan patellofemoral ağrı sendromu, genç ve aktif olan kişilerde sıklıkla görülen bir diz problemidir. Diz eklemine yük bindiren eylemler ile artış gösteren, diz kapağı çevresindeki ağrıdır.

Aşırı yüklenme, ayak medial ark yüksekliğinin azalması ya da artması (pes planus/pes cavus), kalça ekleminin açısının artması, diz eklemi çevresindeki kas gruplarının zayıflığı ve anomalileri gibi problemler yer alabilmektedir.

 

Patellofemoral eklem dizin ön kısmını korur. Dizin üst-ön yüzünde bulunan kas gruplarına mekanik bir destek sağlamaktadır. Çoğunlukla kadınlarda, atletlerde ve askerlerde ortaya çıkabilmektedir. Diz problemlerinin %20-40’ını oluşturur.

Kadınlarda daha çok görülmesinin nedeni olarak yanlış vücut duruşu, kalça genişliği, bacak bacak üzerine atarak oturmak, topuklu ayakkabı kullanımı ve sosyal faktörler etkili olabilmektedir.

 

Diz eklemimize, yürüme aktivitesi sırasında vücut ağırlığının yarısı kadar, merdiven çıkma sırasında vücut ağırlığının 3-4 katı kadar, çömelme hareketi sırasında vücut ağırlığının 7-8 katı kadar, sıçrama hareketi sırasında ise vücut ağırlığının yaklaşık 20 katı kadar yük binmektedir. Aktivite esnasında yer reaksiyon kuvvetinin diz eklemine doğru şekilde aktarılması çok önemlidir. Ayak tabanında oluşan yanlış bir basınç aktarımıyla birlikte diz eklemi aşırı stres altında kalmaktadır. Koşucu dizi için ayak tabanını desteklemek çok önemlidir. Kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlık kullanımı hem koruma hem de konservatif tedaviye önemli bir destek yöntemidir.