İçe Basma günlük hayatımızı nasıl etkiler?

Günlük hayatta sık duyulan ismiyle ‘’İçe Basma‘’, ayak bileğinin ve ayak iç kemerinin olması gereken pozisyondan içe doğru sapmasıyla oluşan ve en sık karşılaşılan basış problemidir.

Vücut birbirine bağlı olarak günlük rutin hareketlerimizi ortaya çıkaran bir ‘’ Kinetik Zincir ‘’ mekanizmasından oluşur. Bu zincir yapısının temelini ayaklar oluşturur. Doğal olarak ayaklarda ortaya çıkan içe basma probleminin, tüm kinetik zincir hattı üzerinde olumsuz bir etki yaratma ihtimali yüksektir.

• İçe basmadan ilk olarak ayak tabanı etkilenir. Ayak tabanındaki kas ve yumuşak doku üzerinde oluşturduğu baskıdan dolayı ağrı, yanma, uyuşma problemleri ortaya çıkarabilir.

• İçe basma, ilerleyen aşamalarında ayak bileğinin içinde bulunan önemli eklem yapılarının üzerine haddinden fazla yük bindirir.  Bu yük ayak bileklerinde ciddi ağrı ortaya çıkararak günlük hayatta AYAKTA DURMA SÜRESİNİ kısaltarak kalitesiz bir zaman dilimine çevirebilir.

• Günlük hayat rutininde UZUN SÜRE YÜRÜYEN kişiler için içe basma, gün sonunda hissedilen yorgunluğu oldukça etkileyecektir. Yürüme hareketini sağlayan önemli bacak kasları içe basmadan etkilenen en önemli kinetik zincir katmanlarından olan ‘’Diz‘’ in fonksiyonuna bağlı olarak enerjiyi çabuk tüketmeye sebep olurlar.

• İçe basmadan etkilenen bir diğer günlük rutin AYAKKABI KULLANIMI’dır. İçe basmanın ilerleyen aşamalarında öncelikle ayakkabı seçimi zorlaşır. Her ayakkabı tipi kullanılamayabilir. Ayakkabıların deforme olma süreleri oldukça kısalır.

• KALÇA EKLEMİ VE BEL AĞRILARI, da içe basmadan dolayı günlük hayatı zorlaştıran bir diğer problemdir. Özellikle kalça kemiği ve omurganın birleştiği önemli sinir kavşaklarında, içe basmadan dolayı oluşan yük aktarımı hataları sebebiyle sinirler üzerinde baskılar oluşur. Bu baskılar gün içinde dayanılmaz ağrılar ve uyuşmalar ortaya çıkarabilir.

Günlük hayatta yaşanan daha sayılabilecek birçok problemin sebebi ayaklardaki içe basma olabilir. Basış problemleri konusunda önemsiz görülen detaylar daha kötüsüyle karşılaşmadan bir an önce önemsenmelidir.

Sağlıkla kalın.