Basış Bozukluklarının Dize Olan Etkileri

Vücut kinetik zinciri vücudumuzda bulunan kemik, eklem ve kas yapısının birbiriyle uyum içinde çalışması ve bu sistemlerinin birbirini etkilemesidir. Vücudumuzu bir bütün olarak ele aldığımızda, ayaklarımızdan başlayan, diz, kalça, omurga ve boyun bölgelerinin tümüne vücut kinetik zinciri denmektedir. Vücut kinetik zincirinde oluşabilecek bir problem öncelikli olarak bir üst ve bir alt segmenti doğrudan, diğer kısımları ise dolaylı yoldan etkileyecektir.

Basış bozuklukları ayakta doğuştan ya da sonradan görülebilmektedir. Basış problemi olan kişilerde vücut ağırlığı eşit olarak dağıtılamaz ve buna bağlı olarak  vücut kinetik zinciri kendisini yanlış basışa adapte etmeye çalışır. Bu adaptasyondan etkilenen birincil bölgeler ayak bileği ve diz eklemleridir. Ayakta en sık karşılaşılan problemler içe-dışa basma ve eşit yük aktarımının gerçekleştirilememesidir. Ayakta eşit bir şekilde aktarılamayan yük, şok etkisi şeklinde en yakın bölge olan diz eklemine aktarılacaktır.

Peki dizimiz bu basış bozukluklarından nasıl etkileniyor?
Dizlere binen bu şok etkisi dizin normal anatomisini bozup, diz eklemini oluşturan yapıların zedelenmesine sebebiyet verecektir. Kinetik zincirin birbirini nasıl etkilediğine dair en güzel örnek olarak; Ayağımızdaki içe-dışa basış dizimizde “x” ve “o” bacak sendromuna ve bu durum ise öncelikli olarak dizimizin iç ve dış yanında bulunan menisküslere ardından ise dizimizin iç ve dış yanında bulunan bağlara fazladan yük binmesine sebep olacaktır. Dizi oluşturan yapılara fazla yük binmesi sonucu zamanla dizimizde diz bursiti, patellar tendinit, bağ yaralanmaları, kemik yapı bozuklukları ve menisküs yırtıkları gibi hastalıklara sebep olabilmektedir.

Ayağımızda oluşabilecek basış probleminin önüne geçilmesi demek kinetik zincirin düzelmesine katkı sağlamak demektir.

Sizlerde en yakın FootBalane merkezinde ücretsiz ayak analizi hizmetimizden faydalanarak basış bozukluğunuzun olup olmadığını öğrenebilir ve devamında ne gibi bir süreç izlemeniz gerektiğine dair uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sağlıkla kalınız.