X ve O Bacak Deformitesi Nedir? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günlük hayatta vücut ağırlığımızı taşıma görevi gören ayaklarımız, ağırlık merkezimizin hatalı olması ile birlikte birçok farklı etkiye maruz kalmaktadır. Günlük yaşamda X ve O bacak olarak bilinen valgus ve varus deformitesi de yürüyüşümüzü etkilemektedir. Peki bunun önüne nasıl geçilebilir?

Günlük yaşamda X bacak (valgus deformitesi)  diz ekleminin içe doğru açılanmasıdır. Bu açılanma ile beraberinde ayakta içe basmayı (pronasyon) artıracaktır. Halk arasında X bacağın tam tersi olarak adlandırılan O bacak (varus deformitesi) ise diz ekleminin dışa doğru açılanmasıdır. Bu durumla birlikte ayaklardaki yük dağılımı ve vücut ağırlığı ayağın iç ya da dış yanında toplanır.

Uzun süreli içe ve dışa basış, kişilerde ayak deformitelerinin de oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Yaşadığınız ayak problemlerinde çözüm oldukça basit. Fizyoterapistler tarafından yapılan detaylı ayak ve taban analizi sonrasında kişiye özel egzersiz, uygun ayakkabı önerisi ve  %100 kişiye özel ortopedik tabanlık!
Sizlerde doğru basışı sağlamak için harekete geçin!

FootBalance merkezimizde bizleri ziyaret ederek, fizyoterapistlerimiz tarafından ücretsiz olarak yapılan detaylı ayak ve taban analizinizi yaptırmayı unutmayın.

Bizlere 0 (212) 325 88 51 üzerinden randevu için ulaşabilirsiniz.
Sağlıklı günler dileriz.