En iyi ortopedik tabanlık hangisi?

Birbirinden farklı malzeme ve teknolojiler ile kişiye özel hazırlananan ortopedik tabanlık markaları arasında seçim yapmanız gerekiyor.  Ama seçiminizi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Aslında doğru soru şu olmalı; tabanlık seçiminde hangi teknoloji ve malzeme benim ihtiyacımı daha doğru karşılar?

 

Sizi hemen bilgilendirelim; ortopedik tabanlık hazırlanmasında 2 farklı teknoloji var. Birincisi; CNC üretim. Eski ve yaygın bir teknolojidir. Hastanın bir sağlık merkezinde ayak ölçüsü alınır. Bu ölçüm genellikle digital bir platform üzerinde hastanın yürütülmesi veya ayağının statik bir ortamda digital izinin alınmasıdır. Alınan bu ölçüm başka bir merkeze gönderilir. Burada CNC adı verilen, matkap ucu benzeri bir kesim makinası ile tabanlıklar kesilir, ustalar tarafından temizlenir ve kullanıcı için giyilebilir forma sokulur.

 

CNC tabanlık üretiminin eksileri nelerdir? Tabanlığın hazırlanması hastanın bulunduğu ortamda gerçekleşmez, genellikle tabanlıkların teslim süresi 3-7 günü alabilir. Tek tip malzeme vardır. Yaş, kilo ve ihtiyaca özel malzeme seçimi yoktur. Tabanlıklar kalın ve hacimli olur. Hasta tabanlıklarını daha büyük bir ayakkabı ile giymek zorunda kalabilir. Tabanlıkların esneme kabiliyeti yoktur veya çok azdır. Hasta tabanlıklarını konfor içerisinde kullanamaz. Çelik tabanlık, mantar tabanlık veya eva tabanlık genellikle bu teknolojide kullanılan malzemelerin adlarıdır.

 

İkinci teknoloji ise, ısı teknolojisidir. Hastanın bir sağlık merkezi içerisinde ayak analizi yapılır. Yine aynı merkez içerisinde kişiye özel ortopedik tabanlığı dakikalar içerisinde patentli özel bir fırın sayesinde hazırlanır. Hasta ortopedik tabanlığı ile beraber merkezden ayrılır.

 

Ortopedik tabanlık hazıranmasında ısı teknolojisinin artıları nelerdir? Tabanlık için hasta beklemez, derhal teslim edilir. Yaş, kilo, cinsiyet, ve hatta kullanım amacına uygun olarak birbirinden farklı yastıklama ve sertlik derecelerinde tabanlık seçeneği vardır. Tabanlıklar hastanın ayakkabısı ile mükemmel uyum sağlar, ayakkabı numarasını büyütmez.  Tabanlıklar bir ayakkabıdan diğerine aktarılabilir. Tabanlıklar hastanın doğal adımlarına destek olmak üzere 6-9 derece arasında dinamik olarak esner. Bu sebeple kullanımlar çok kolay ve rahattır.

 

Kişiye özel ortopedik tabanlık seçiminiz de en iyi ortopedik tabanlık seçim kriteriniz sizin için kullanımı en kolay, medikal olarak size destek veren, her ayakkabınız ile uyumlu tabanlık olmalıdır.  Özetle, teknolojiye güvenin. Sağlıkla kalınız.

 

FootBalance, dünyada ısı teknolojileri altında ortopedik tabanlıkların hazırlanmasının patent ve teknolojisinin sahibi Finli bir markadır. 50’nin üzerinde ülkede yüzlerce merkezde hastalarına hizmet vermektedir.