Basış Bozukluğu ve Etkileri

Günlük aktivitelerinizde, yürüyüşünüzde, yaptığınız sporlarda arka planda çalışan mucizevî sistemler vardır. Bu sistemin en önemli unsurlarından biri ise ismini sıkça andığımız, kas iskelet sisteminizle beraber vücut kinetik zinciridir. Kinetik zincir içerisinde birbiriyle mükemmel uyumla çalışan birçok kemik, eklem ve kas yapısı barındırır. Bu düzende oluşan küçük bir bozukluk tüm vücudu etkisi altına alabilir ve hayat konforunda olumsuz etkiler yaratabilir.

 

Basış bozukluğu nedir?

Ayakta doğuştan ya da sonradan oluşabilen anomalilere bağlı olarak yük dağılımında ve yürüyüşte oluşan problemlere genel olarak basış bozukluğu denir. İçe basma, dışa basma, çökmüş taban, yüksek kavisli ayaklar basış bozukluğunun temellerini oluşturur.

 

Dayanılmaz bel ağrılarının sebebi basış bozukluğu olabilir mi?

Bel ağrıları hayatımızı ciddi oranda sınırlandırabilen bir ağrı çeşididir. İş hayatımızı, spor hayatımızı hatta uyku düzenimizi bile olumsuz anlamda etkiler. Basış bozukluklarıyla beraber, bel bölgesindeki hayati eklemlerin üzerinde ciddi bir baskı oluşur. Zaten çeşitli sebeplerle ( Fıtık başlangıcı, skolyoz… vb.) bel ağrısı çeken kişilerin ağrı miktarını dayanılmaz seviyelere taşıyabilir.

 

Bel ağrısı, diz ağrısı kalça ağrısı hatta boyun ağrılarınızın sebebinin bile basış bozukluğundan kaynaklı olabileceğini unutmayınız.

 

Çok çabuk yoruluyorum…

Günlük hayatınızda ya da spor hayatınızda bu cümleyi çok sık kuruyor olabilirsiniz. Aslında bu durumu kabullenerek hayatınıza devam etseniz de, çabuk yorulmanızın sebebi ayak tabanındaki yanlış yük dağılımı olabilir. Yanlış yük dağılımı ve ayak tabanındaki fazla gerginlik, ayağın ağırlığı absorbe edici mekanizmasının işlevini baskılar. Bu durum da ayak ve bilek ağrılarıyla başlayarak, özellikle diz ve kalça eklemlerini baskı altına alır ve vücutta yorgunluk hissedilmeye başlar.

 

Kişiye özel ark destekli tabanlıklarla tüm vücut kinetik zincirine destek verebilirsiniz. Basış bozukluklarından kaynaklı problemlerinize çözüm bulmak mümkün. Sağlık ve konfor hayat kalitesi için vazgeçilmezdir.