Sıkça Sorulan Sorular

Footbalance hakkında sık sorulan soruların cevaplarını keşfedin

Footbalance kimdir?

FootBalance; Finlandiya kökenli, 5 kıtada 50’nin üzerinde ülkede hizmet veren, özel patentli ısı sistemi sayesinde sadece 10 dakika içinde %100 kişiye özel ortopedik tabanlık şekillendiren dünya lideri markadır.

FootBalance’ın amacı “Yaşam kalitenizi iyileştirmektir”

Verilen hizmet nedir, işlem ne kadar sürer?

Öncelikle FootBalance kiosku kullanılarak sağlık uzmanları tarafından taban ve ayak analizi yapılır.

Kişinin ayak tipi belirlenir, kişiye uygun doğru tabanlık seçilir.

Özel patentli ısı sistemi sayesinde sadece 10 dakika içinde %100 kişiye özel ortopedik tabanlık şekillendirilir.

Hasta tabanlıkları ile beraber merkezden ayrılır.

FootBalance ürünleri neden eşsiz ve farklıdır?
  • Medikal, spor aktiviteleri ve günlük kullanım amacınıza uygun farklı tabanlıklar önerir.
  • Sizi ayakkabı numaranızı değiştirmek zorunda bırakmaz. Bir ayakkabıdan diğerine rahatça taşıyabilirsiniz.
  • Dinamik olarak esneme özelliği vardır. Ayağınız ile mükemmel uyum ve konfor sağlar.
  • Çok ince, hafif ve şıktır.
  • Tabanlıklar anti bakteriyel gümüş iyon yüzey ile kaplıdır. Koku ve neme karşı etkilidir.
FootBalance %100 ile QuickFit Tabanlıkları arasındaki fark nedir?

FootBalance sağlık merkezine gitmeden, online sipariş aracılığı ile dilediğiniz yerde kolayca size özel ortopedik tabanlıklara sahip olabileceğiniz sağlıklı, konforlu ve yenilikçi bir çözüm sunmaktadır.

Her iki tabanlık serisi de FootBalance teknolojik özelliklerine sahip kişiye özel ortopedik tabanlıktır. Isı altında şekillenerek kişiye özel hale gelir, etkin destek ve eşsiz konfor sunar.

QuickFit’ler spor ve günlük kullanım, %100’ler spor, günlük ve medikal seçenekleri sunmaktadır.

QuickFit kişiye özel ortopedik tabanlıkları hafif-orta şiddetli ayak basış bozukluklarına kadar ideal çözüm sunmaktayken, FootBalance %100 kişiye özel ortopedik tabanlıkları sağlık uzmanı tarafından hafif seviyeden üst seviyelere kadar basış bozukluklarına destek sağlayacak ölçüde şekillendirilebilir, tabanlıklara kama eklentileri yapılabilir.

QuickFit ortopedik tabanlıkları yarı şekillendirilmiş olarak üretilmektedir. Bu şekilde tabanlık kişiye özel hale gelirken, formu sağlıklı ayak işlevlerini destekleyecek şekilde oluşur. FootBalance %100 kişiye özel ortopedik tabanlıkları ise uzman tarafından kişiye özel şekillendirilmeden önce düz formdadır.

Detaylı bilgi için

Tabanlıklarım ayakkabı numarasını büyütür mü?

FootBalance ürünleri ayakkabı numarasını büyütmez. Ağırlıkları 41-55 gr. arasında değişir.

Her ayakkabı ile mükemmel uyum sağlar. Bir ayakkabıdan diğerine rahatça taşınabilirler.

Taban çökmesi, düz taban, yüksek kavis için tabanlık yapıyormusunuz?

FootBalance ortopedik tabanlıkları kişinin topuk ve ön ayak bölgesine binen fazladan yükü absorbe ederek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Basınç ve ağırlığınızın ayağa doğru bir şekilde yayılmasını sağlar. Hastanın ihtiyacı olan ayak kavisini oluşturur. Destek sağlar. Bu problemlere özel kişinin yaşam kalitesini artıran özel tabanlıklarımız mevcuttur.

Halluks Valgus için tabanlık yapıyormusunuz?

Halluks valgus, ayak baş parmağının ikinci parmağa doğru yönelmesiyle oluşan bir deformitedir. Bu duruma sıklıkla 1. parmak başının iç kısmında “bunyon” olarak tanımlanan kemik çıkıntısı ve yumuşak doku ağrısı eşlik eder. Baş parmağı etkileyen en yaygın patolojik durumdur. Halluks valgus gibi medikal bir probleme çözüm imkânı sunan özel tabanlığımız vardır, tabanlık kişinin konfor ve hayat kalitesini arttırır.

Topuk dikeni için tabanlık yapıyormusunuz?

Topuk ağrısı, erişkinlerde en sık karşılaşılan ayak problemlerinden birisidir. Ağrının nedenleri tam olarak netleşmemekle birlikte topuk dikeni olaya eşlik edebilir. Topukta çıkıntı ortaya çıktıkça topukta irritasyon ve şişlik ortaya çıkar, sinirler ve komşu dokular bası altında kalır, sonuçta ağrı oluşur.

FootBalance hassas ciltli ayaklara özel tabanlıklarını bu ve benzer durumlarda önerir. Topukta özel bir alan yükü almak üzere boşaltılmıştır. Epin desteği denilen topukta bulunan ekstra yastıklaması sayesinde, kişinin topuğuna binen yükü absorbe ederek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Hastanın vucüt ağırlığını çok daha homojen bir şekilde topuktan alıp, ayağa yayar. Sağlıklı destek ve ekstra konfor sunar.

Diyabet hastalarına özel tabanlık var mı?

Diyabetik hastaların diğer kişilere oranla ayaklarında problem yaşama olasılığı daha yüksektir. Diyabet hastalarının ihmal etmemesi gereken en önemli noktalardan biride; ayak sağlıkları ve bakımlarıdır.

Bu noktada atlanılan önemli noktalardan birisi de diyabet hastalarının ayak anatomileri, kas yapılarının zamanla değişiklik gösterebilmesidir. Ayak parmakları ve tabanında şekil bozuklukları gelişebilir. Bu durum ayakta yük taşıyan bölgeleri de beraberinde değiştirebilir. Ayağı tekrarlayan sürtünmelere ve travmalara açık hale getirebilir, nasır gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Nasır altındaki yumuşak dokuda zamanla dolaşım yetersizliğine bağlı olarak istenmeyen ülserler gelişebilir. Önlem alınmadığı taktirde, bu basit gözüken durum diyabet hastalarında hiçte arzu edilmeyen sonuçlar doğurabilir.

Diyabet ayak tipini, yere nasıl bastığını, ayak tabanına nasıl ve nerelerde yük aktardığını bir uzman eşliğinde öğrenmelidir. Hastaların sağlıklı ve dengeli basıyor olmaları, ağırlıklarını homojen bir şekilde zemine aktarmaları son derece önemlidir. Bu noktada ayak sağlığı konusunda koruma amaçlı alınacak önlemlerden biri de diyabete özel ortopedik tabanlık kullanmaktır. FootBalance Medikal Green Soft özellikle daha fazla konfor ve korunma ihtiyacı olan diyabet hastalarına özel geliştirilen inovatif ve kişiye özel bir tabanlıktır.

Diz, kalça, sırt ağrılarında tabanlık faydalı olur mu?

Ayaklarımız vücudumuzun sözcüsüdür. Ayak, topuk, diz, kalça ve sırt ağrıları yanlış basıyor olmamızdan kaynaklanabilir. Yere doğal ve dengeli basmamız, vücut ağırlığımızı zemine homojen bir şekilde aktarmamız beraberinde konfor ve sağlık getirecektir. Ortopedik tabanlık kullanılmalıdır.

Sağlıklı insanlarda ortopedik tabanlık kullanmalı mıdır?

Sağ ve sol ayağımız aynı sağ ve sol elimiz gibi farklıdır. Ayaklarımızın yapısı bize özeldir. Ayakkabılarımız ise binlerce adet standart olarak üretilmiştir. Kişiye özel tabanlık kullanarak her ayakkabımızı kişiselleştirebiliriz. Ortopedik tabanlıklar herkese konfor, destek ve sağlık sunar.

Hamilelikte tabanlık kullanmalı mıyım?

Anne adaylarında, hamilelik süreci boyunca hızlı kilo artışı, değişen hormonal ve fiziksel düzen gibi sebeplerle kaslara, eklem bölgelerine ve genel olarak tüm vücut yapısına normalden fazla bir yüklenme olur. Ayakta oluşan bir deformasyon tüm vücut kinetik zincirine ciddi etkide bulunur. Ayakta durma, yürüyüş ve egzersizler esnasında çabuk yorulma kaçınılmaz durumlar olarak karşımıza çıkar. Denge kaybolması ve düşme tehlikesi de diğer problemlerdendir.

Özellikle bel ağrıları, sırt ağrıları, ayak ve taban ağrıları bunların başında gelir.

FootBalance kişiye özel tabanlıklarıyla değişen kilo ve ağırlık dengelerine çok rahat uyum sağlayabilirsiniz.

Spor ve sporcular için farklı tabanlık var mı?

FootBalance, amatör ve profesyonel sporculara özel tabanlıklar önerir. Sporcunun ayakkabısının hacmi, yastıklama, performans ve destek beklentisi belirleyicidir. Tabanlıkları bir çorap gibi ayağı ve ayakkabısı ile mükemmel uyum sağlamalıdır.

Basketbol, voleybol, tenis, hentbol ve koşu gibi şiddetli topuk darbelerine maruz kalınan spor dalları için ayrı, bisiklet, futbol kramponları ve kış sporları gibi çok düşük hacimli ayakkabılara ayrı tabanlıklar önerilir.

Sloganı ‘Sporcular için daha fazla performans herkes için konfor ve sağlık’tır.

Tabanlıkların ömrü ne kadar?

Sedanter bireylerin her yıl tabanlıklarını yenilemeleri önerilir.

Profesyonel sporcular ise yıl içerisinde değiştirdikleri ayakkabı sayıları kadar tabanlık kullanmalıdırlar.

Her iki durumda hastalarımızın her 6 ayda bir ücretsiz ayak analizi için bir FootBalance merkezine uğramalarını tavsiye ediyoruz.

Footbalance ürünlerine nasıl ulaşabilirim?

Sitemizin iletişim bölümünde yer alan bilgilerle bize dilediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz. Evde şekillendirilen kişiye özel tabanlık ve OS1st çoraplar ve giyilebilir destekleyici ürünlerinimize ise Online Satış bölümünden ulaşarak dilediğiniz zaman sipariş verebilirsiniz.

Çocuklarda kaç yaşında tabanlık kullanımı başlayabilir?

Çocuklarda 5-6 yaş aralığında ayak kemer gelişimi tamamlanır. Bu dönemden itibaren yapılacak ayak ve basış analizi ile kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı önemlidir. Kişiye özel hazırlanmış ortopedik tabanlık sayesinde ilerleyen yıllarda basış problemlerinin oluşmasını veya artmasını önlemek mümkündür.