Diz Ağrıları ve Kişiye Özel Ortopedik Tabanlık

Diz, vücut kinetik yapısının en önemli kavşak bölgelerinden biridir. Barındırdığı kıkırdak, kemik, tendon ve diğer anatomik yapılarla alt ekstremitenin yük aktarımında önemli bir rol üstlenir.

 

Diz, bacağın ana iki kemiği olan uyluk ve kaval kemiklerini birbirine bağlar. Bu kemiklerle beraber menisküs ve çapraz bağ oluşumlarını da içerir. En sık karşılaşılan alt ekstremite problemlerinin başında menisküs yaralanmaları gelir. Dizde gelişen kireçlenme de (Diz Osteoartriti) diz ağrılarının önemli sebeplerinden biridir.

 

Hem sedanter bireylerde hem sporcularda, diz ağrılarının tedavi sürecinde en önemli unsurlardan biri kişinin basış şeklinin değerlendirilmesi ve buna yönelik verilen desteklerdir. Kişiye özel ortopedik tabanlık, kişinin ihtiyacı olan temel ark destekleriyle diz ekleminin üzerindeki yükü hafifletir ve tüm vücut kinetik zincir hattını destekler. Bu fonksiyonu sayesinde, en önemli unsur; yaralanma öncesi evrede koruyucu olarak etki göstermesi, yaralanma sonrasında da tedavi sürecinin en önemli destekçisidir.

 

Dizinizdeki ağrıyı önemsemeli ve bir uzman tarafından değerlendirilmelisiniz. Kişiye özel ortopedik tabanlıklarla ayaklarınızı desteklerken ileride sizi bekleyen sağlıklı günlere adım adım yaklaşacaksınız. Sağlıkla kalın.