Düztaban tedavisi ve korunma

Ayak tabanımızda üç temel ark yapısı bulunmaktadır. Düşük taban olarak adlandırılan pes planus, ayağın en önemli ark desteklerinden biri olan medial arkın çökmesidir. Ayak ve ayak bileği eklemimizi birçok farklı kas, tendon ve bağ yapısı desteklemektedir. Bu kas ve tendonların zayıflığında düz taban oluşma ihtimali artmaktadır.

 

Düz taban olan bireyde, ayağın iç tarafında bulunan kavis azalmıştır. Kişi daha çok ayağın iç tarafına yük vermeye başlar. Bununla birlikte ilerleyen dönemde, ayak bileğinde içeriye doğru açılaşma oluşur. Kişi bu detayı fark edemeyebilir. Uzun süre ayakta kalmakla, spor esnasında, uzun yürüyüşler sonrasında kişi ayağın iç tarafında yorgunluk ve ağrı hisseder.

Ayak tabanında ve ayak bileğinde zayıflayan kasları kuvvetlendirmek için önerilen egzersizler yapılmalı, ayak tabanını ortopedik tabanlıklar ile destekleyerek ilerlemesini önlemek çok önemlidir.

 

Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı ayağı desteklemek ve korumak için kullanılmalıdır.  Beraberinde patentli sıkıştırma teknolojisine sahip OS1st® çorapları ile ayak tabanınızı sararak dolaşımını arttırabilirsiniz. Hassas hedefli sıkıştırma seviyeleri ile ağrı ve yorgunluğun önlenmesinde size fayda sağlayacak.

 

Sağlıkla kalın.