Düz Taban Nedir?

Ayağın anatomik yapısı özel bir görev olan  yatay yaylanma hareketini yapabilmesini sağlar. Ayağın iç yanında bulunan ark denilen bu yapı kaslar ve tendonlar sayesinde desteklenir. Bu kasların görevini yeterince yapamaması sonucu sorun ortaya çıkar. Latincede pes planus olarak adlandırılan bu soruna halk arasında düz taban denilir.

Bu durumun gelişimi ile beraber ayakta iç kavisin çökmesi, yürüme mesafesinin azalması, erken yorulma, bacak ve diz ağrısı , spor esnasında zorlanma gibi durumlar ortaya çıkar. Ayaktaki yaylanma sistemi bozulunca, yaylanmaya  katkı sağlamak amacıyla  içe basma gelişebilir. Burada ayağın orta bölümü  içe doğru dönerken topuk dışa doğru bir dönme hareketi oluşturur. Buna bağlı olarak özellikle diz ve bel ağrıları, ayağın ön kısmında da parmak deformiteleri oluşmaya başlar.

Düz taban tedavisinde ilk seçenek belirtilerin bir tabanlık ile kontrol altına alınmasıdır. Tabanlık kullanıldığı sürece ayak sanki kavisli bir yapısı varmış gibi davranır. Siz de bu sorunları yaşıyorsanız kişiye özel olarak şekillendirilen ortopedik bir tabanlık kullanmalısınız.