Düztaban ( Pes Planus ) İçin 3 Egzersiz Önerisi

Düztaban halk arasında oldukça sık görülen ayak problemlerinden biridir. Türkiye’de %75’ten fazla kişi düz taban ve bu duruma bağlı ağrı, hassasiyet ve gün sonu yorgunlukları yaşamaktadır. Sizler için ağrılarınıza iyi gelecek, 3 basit egzersiz önerisi!

1. Parmak ucu esnemeleri:

 

Parmak ucuna kalktığımız zaman ayak kavisimiz maksimum halini almaktadır. Bu sayede günlük hayatınızda kolaylıkla yapabileceğiniz bu esnemeler, düz tabanınızın artmasını önleyecek, sizleri rahatlatacaktır. Parmak uçlarınızda yükselin ve 5 saniye kadar bekleyin. Bu hareketi günde 10-15 kere tekrar edin. Ayrıca bu hareketi günlük yaşamınıza entegre edebilirsiniz, örneğin merdiven çıkarken parmak ucu çıkışlarla farketmeden kendiniz için güzel bir önlem almış olacaksınız.

2. Tenis topu ya da su şişesiyle ayak kavisinize masaj yapın!

 

Bu egzersizimiz özellikle duyularınızı harekete geçirecek hem düz tabanınızın artmasını önleyecek hem de ağrılarınızı azaltacaktır. Düz bir su şişesi veya tenis topunu ayak kavisinizin altında ileri geri hareket ettirin. Bu egzersizi ağrılı durumlarda cam su şişesini önceden soğutup uygulayabilirsiniz.

 

3. Ayak parmaklarınızla havlu toplama:

 

Ayaklarınızı bir havlu üzerine koyun. Parmaklarınızı kırarak havluyu tutmaya çalışın.  Elinize kadar getirip havluyu tutun. Bu hareketi günde 10 defa tekrarlayın.