Ayak Yapısı ve Postür

İnsan anatomisinin doğasında yere yük aktarımında ayak ve ayak biyomekaniğinin büyük önem arz ettiği bilinmekte.

Ayak  temasının çoğunluğunun 3 nokta üzerinden gerçekleştirmekte, noktasal temasın ayak yapısına bağlı olarak değişen değerleri ve yük aktarım dengesi doğrudan dize ve bir üst eklemi olan kalça eklemine stres aktarımını arttırdığı bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Gelişen ayak deformitesi eklem dizilimine bağlı olarak eklem açılarını değiştirmesi doğrudan yer çekimine karşı gravite hattının (ağırlık aktarma merkezi) kaymasına ve postürün adaptasyona bağlı olarak durumu kompanse etme çalışması doğal postür yapısınını bozduğu gözlemlenmektedir.

Yapılan çalışmaların sonucunda kas-iskelet sisteminin kinematik sistem üzerinden olduğu kadar fasyal sistem üzerinden de doğrudan bağlantılı olduğu ayak taban gerginliğinin uyluk arka kas gruplarında kısalığa ve buna bağlı olarak postüral deformiteye sebep ola bileceği öngörülmektedir.

Koruyucu fizyoterapi kapsamında gelişen ayak deformitesine yönelik seçilen footbalance tabanlıkları kişiye özgü olarak tasarlanması sayesinde deformiteyi kompanse etmesi ve dinamik yapısı ile aktif harekete izin vermesi gelişen durumun kinematik olarak etkilerini azaltacak ve doğrudan postür yapısını pozitif yönde etkileyecektir. Uygula sonrasında takip ve gerekli egzersizler ile desteklenmesi sağlanacak pozitif etkinin gücünü artıracaktir.

Clinic Athletic

Baş.FZT. Cem  KOÇAK