Vücut Ağrılarınızın sebebi basış problemi olabilir?

Akşam evinize geldiğinizde bitmez tükenmez ayak, bacak, kalça ve sırt ağrıları yaşıyorsanız veya ayakkabılarınızın bir bölümü diğer taraflarına göre çok daha hızlı eskiyor ise çok büyük bir ihtimalle basış problemi yaşıyorsunuz!

 

İnsanların %75’ basış problemi yaşarlar ve çoğu zaman farkında dahi olmayabilirler. İçe basma, dışa basma, yüksek ark, nasır, topuk ağrıları, aşil problemleri yaygın olarak görülen basış problemlerinden bazılarıdır.

 

Basış problemi neden ağrı yapar?

Ayak biyomekanik yapınız, vücut yükünüzü yumuşatarak zemine aktarmanızı sağlar. Ancak bu mekanizmanın doğru çalışmadığı bir durumda yük aktarımı çok daha sert gerçekleşir. Bu sert darbeler tüm kinetik zincir boyunca uzanarak kıkırdak, kemik, tendon ve diğer anatomik yapılara olumsuz olarak yansır. Bu yüke maruz kalan sinir kökleri üzerindeki baskıyı da siz ağrı olarak hissedersiniz.

 

Ne yapmak gerekir?

En kısa sürede bir ayak analiz merkezinde basış tipinizi öğrenmelisiniz. Uzman bir sağlık personelinden destek alarak kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmalısınız. Tabanlık kullanımı ve egzersiz yaşam kalitenizi inanılmaz ölçüde iyileştirecektir.

 

Kişiye özel ortopedik tabanlık ne fayda sağlar?

Ayak yapınızın kompleks esneme ihtiyacını sağlamak, vücut yükünüzü doğru ve dengeli bir şekilde zemine aktarmak, eklemler üzerindeki darbeleri azaltmak için kişiye özel şekillendirilmiş ortopedik bir tabanlığa ihtiyacınız var. Tabanlıklar her adımda ayağın doğal hareketine katılmalı, ayak kaslarınızın aktif ve sağlıklı kalmasına destek vermelidir.

 

Ayaklarınızda başlayan konforu tüm vücudunuzda hissedeceksiniz.