Halluks Valgus

Halluks latince baş parmak, valgus ise orta hattan uzaklaşmak anlamına gelir.

Halluks valgus, ayak baş parmağının ikinci parmağa doğru yönelmesiyle oluşan bir deformitedir. Bu duruma sıklıkla 1. parmak başının iç kısmında “bunyon” olarak tanımlanan kemik çıkıntısı ve yumuşak doku ağrısı eşlik eder. Deformite ilerlerken başparmağın laterale doğru yer değiştirmesi, diğer parmaklarda pençe ve çekiç parmak deformiteleri ve nasır oluşumuyla beraber fonksiyon ve düzgünlüğün kaybına neden olur. Baş parmağı etkileyen en yaygın patolojik durumdur.

 

Günümüzde gittikçe artan, sıklıkla görülen, tedavi edilmediği takdirde hastanın günlük aktivitelerini ileri derecede kısıtlayan, ayağın estetik görünümünü bozan ağrılı ve ilerleyici bir hastalıktır. Ağrı ve fiziksel fonksiyondaki kısıtlanmanın yanı sıra, deformite şiddetine göre bireyler psikolojik olarak da etkilenebilirler.

 

Bireylerin gün içinde ayakta duruş süreleri, yürüme mesafeleri, durdukları ve yürüdükleri zeminler yakınma şiddetlerini ve fiziksel aktivitelerini kısıtlayan önemli etmenlerdir.

Yapılan çalışmalarda halluks valgus deformitesinin kadınlarda daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. Kadınlarda yüksek oranda görülmesinin sebebi dar, sıkı ve topuklu ayakkabılar tercih edilmesiyle ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.

 

Genel kural olarak ilk yapılması gereken hastanın ayakkabılarını değiştirmektir. Yine de sivri burunlu ayakkabı giymekte ısrar eden hastalara, numarası daha büyük ve yumuşak, genişlemeye izin veren materyalden yapılan ayakkabılar almaları önerilmektedir. Birinci parmak aralığına yerleştirilen parmak arası makarası başparmaktaki açılanmayı önlemek ve parmağı pozisyonlamak için kullanılır.

 

Özellikle ayak baş parmak ekleminin stabilitesinin bozulmasına yönelik, medial longitudinal ve transvers ark destekli, bilek duruşunu toparlayıcı tabanlık kullanımı önerilir. FootBalance kişiye özel ortopedik tabanlıkları hem ayak bileği stabilasyonunuzun korunması için hem de günlük kullanıma uygun konforlu bir şekilde kullanabilmeniz için tasarlanmıştır.

 

Bu sayede içe-dışa basma, düz tabanlılık, yüksek tabanlılık, halluks valgus vb. birçok medikal probleme çözüm imkânı sunar, kişinin konfor ve hayat kalitesini arttırır.