Halluks Valgus ve Tedavisi

Halluks Valgus diğer bir adıyla başparmak çıkıntısı, özellikle kadınların büyük çoğunluğunda 30-40 yaşlarından sonra görülen ve ayak başparmağının içeri doğru dönmesiyle oluşan çıkıntılı şekil bozukluğudur. Halluks Valgus ağrı, kızarıklık, huzursuzluk ile karakterize olan bir problemdir.

 

Halluks Valgus’ta, hastaların en sık şikayet ettiği nokta ayakta birinci parmaktaki çıkıntılı durumdur. Özellikle parmak hareketi ve yürüme, ağrıya neden olabilir. Ayakkabının şekline ve ayakkabının ön kısmının darlığına göre hastalarda başparmakta kızarıklık gelişir(bunyon). Bu rahatsızlık genellikle aile bireyleri arasında genetik olarak aktarılan bir sağlık sorunudur.

 

Halluks Valgus konservatif tedavisi şikayetlerin gerilemesini ve şekil bozukluğunun ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Bu amaçla egzersizler, çeşitli ortopedik materyaller ve kişiye özel ortopedik tabanlık kullanılması önerilir.

 

Herkesin ayağındaki bunyon oluşumu farklı olacağı için kişiye özel tabanlıklar ve destek ürünleri kullanılır. Tabanlıklarla beraber doğru yük aktarımı sayesinde ayak arkı desteklenir. Bu problemde rahatlamanızı sağlamak, ayak parmak açılarını yeniden hizalamak ve ön ayak bölgesindeki ödemi azaltmak için destek ürün kullanılması özellikle tavsiye edilir.

 

FootBalance Online Store’da yer alan HV3 Bunyon Destek ve BR4 Bunyon Çorap ürünlerimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ücretsiz ayak analizi hizmetimiz için randevu alarak uzman görüşüne sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0212 325 88 51 numaralı telefondan bize ulaşabilir, sitemizin bize ulaşın bölümünden randevu oluşturabilirsiniz.