Bunyon Oluşumu

Ayak başparmağının, diğer parmaklara doğru yönelmesiyle oluşan probleme halluks valgus denilmektedir. Başparmağımız, topuktan sonra ayağın en çok yük aktarılan noktasıdır. Atlama, sıçrama, koşma gibi yüksek aktiviteler sırasında vücut ağırlığının %90’ı başparmak üzerinden geçmektedir.

 

Halluks valgus deformitesi ile birlikte bunyon oluşumu çoğunlukla birlikte görülebilmektedir. Aslında bunyon ifadesi, ayak başparmak ekleminde oluşan şişlik, kızarıklık ve ağrıyı ifade etmekte kullanılır. Dar ayakkabı seçimi bu deformitenin oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir. Bunun nedeni olarak genetik yatkınlığın yanında, uzun zaman babet ve topuklu ayakkabı kullanımı bunyon oluşma riskini arttırmaktadır. Aynı zamanda ayakta bulunan çökmüş taban problemiyle birlikte görülen halluks valgus, ayak başparmağının açısını olumsuz derecede ilerletebilir.

 

Önlem alınmazsa?

 

İleri seviye halluks valgus probleminde, birinci parmak, ikinci parmağın altına veya üstüne doğru yer değiştirebilir. Ayak tabanında fazla yük verilen noktalarda nasır oluşumu gözlenir. Ayakkabıya aşırı sürtünmeden dolayı birinci parmak ekleminde oluşan bunyon üzerinde de nasır oluşumu görülebilmektedir. Önlem alınmadığı takdirde günlük hayatta ayakkabı kullanımını güçleştirir. Özellikle kadınların kendisini konforsuz ve görsel anlamda rahatsız hissetmesine neden olur.

 

Bunyon oluşumunun tedavisinde, ayak başparmağının üzerine aktarılan basıncı azaltmak için tedaviye destek amaçlı kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlık kullanılmalıdır. Dar ve sivri burunlu ayakkabı giymekten kaçınılarak, ayakkabı seçimine önem gösterilmesi gerekir.

 

OS1st® bunyon çorap ve bunyon destek ürünleri, dereceli sıkıştırma gücü ile birleştirilen Compression Zone Technology® ile üretilmiştir. Bunyon ağrısını azaltmak ve ayak başparmağını doğru açıda pozisyonlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bunyonun, ayakkabı içerisinde sürtünmesini azaltır ve başparmağı doğru açıda hizalar.

Bunyon çorabını spor ve günlük hayatınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayakkabılarınız ile mükemmel uyum sağlar!