Düz Taban Nedir?

Düz Taban Nedir?

Ayağın anatomik yapısı özel bir görev olan  yatay yaylanma hareketini yapabilmesini sağlar. Ayağın iç yanında bulunan ark denilen bu yapı kaslar ve tendonlar sayesinde desteklenir. Bu kasların görevini yeterince yapamaması sonucu sorun ortaya çıkar. Latincede pes planus olarak adlandırılan bu soruna halk arasında düz taban denilir.

Bu durumun gelişimi ile beraber ayakta iç kavisin çökmesi, yürüme mesafesinin azalması, erken yorulma, bacak ve diz ağrısı , spor esnasında zorlanma gibi durumlar ortaya çıkar. Ayaktaki yaylanma sistemi bozulunca, yaylanmaya  katkı sağlamak amacıyla  içe basma gelişebilir. Burada ayağın orta bölümü  içe doğru dönerken topuk dışa doğru bir dönme hareketi oluşturur. Buna bağlı olarak özellikle diz ve bel ağrıları, ayağın ön kısmında da parmak deformiteleri oluşmaya başlar.

Düz taban tedavisinde ilk seçenek belirtilerin bir tabanlık ile kontrol altına alınmasıdır. Tabanlık kullanıldığı sürece ayak sanki kavisli bir yapısı varmış gibi davranır. Siz de bu sorunları yaşıyorsanız kişiye özel olarak şekillendirilen ortopedik bir tabanlık kullanmalısınız.

Benzer içeriklerden ve tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

futbolcular için kişiye özel ortopedik tabanlık
Sağlıklı egzersizler için ortopedik destek ekipmanları
her adımda eşsiz destek ve konfor
HV3 Bunyon Destek
içe basma ve dışa basma problemleri
50 ülkede 1500 lokasyonda
Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!