Ayak Taban Ağrıları

Ayak Taban Ağrıları

Ayak taban ağrıları kişinin hayat kalitesini bozan, sürekli dinlenme ihtiyacı hissettiren, aktivitelerini engelleyen oldukça rahatsız edici sorunlardır. Ayak, diz, kalça ve sırtta oluşan ağrı, yanma ve problemler çoğu zaman yanlış basış kaynaklıdır. Önleminizi vakit geçirmeden almalısınız.
İnsanların %75’i içe-dışa basma, düz taban, taban çöküklüğü, yüksek taban gibi ayak ve ayak ile ilgili problemlerden şikâyetçidir, bazen problemin kaynağının farkında dahi değildir.

Ayak Taban Ağrısı neden oluşur?

Taban ağrıları da genellikle yanlış ve dengelenmemiş basıştan kaynaklanır. Ayağa yanlış aktarılan yük belli bir bölgede toplanır ve ayak bu yükü bir şok olarak algılar. Dengelenmemiş bir binanın temelleri gibi sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Biz bunları dayanılmaz taban ağrıları, taban altında yanmalar, gün sonu ağrıları vb. rahatsızlıklar olarak yaşarız. Örneğin yüksek kavisli (çukur taban) bir kişi hareket esnasında tüm vücut ağırlığını topuk ve ön ayak bölgesine verir. Bu durum engellenmediği takdirde bir süre sonra ayak tabanında ağrı oluşumu kaçınılmazdır. 

Çözüm nedir?
Ayak ve ayak bilekleri kişiye özel ortopedik tabanlık ile desteklenmeli ve hizalandırılmalıdır. Doğru ve dengeli basış sağlanmalı, vücut ağırlığı homojen olarak zemine aktarılmalıdır. Probleme özel egzersizler ile korunma sağlanmalıdır.

Ayak taban ağrısının birden fazla sebebi olabilir. Bunun tespit edilebilmesi için sağlık uzmanı tarafından yapılan ayak ve taban analizi sizleri bilgilendirmek konusunda oldukça etkili olacaktır. Sizde hayat kalitenizi düşüren bu rahatsızlıklara çözüm için bir adım atın. 

Ayak taban ağrıları denildiğinde en çok karşımıza çıkan 2 yaygın patolojik durum şunlardır;

Plantar Fasiit

Plantar Fasiit topuk altındaki ağrıların en yaygın nedenlerindendir. Ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın bağ doku topuk kemiğini parmaklara bağlar.  Plantar fasiit, plantar fasyanın inflamasyonu ( yangı, tahriş, yaralanma, doku iltihabı ) ile karakterize yaygın bir rahatsızlıktır.

Nedenleri;
Plantar fasya, ayaklarımızın taşıdığı yük ve darbeleri emme üzerine tasarlanmıştır. Ancak ayağa binen yükün eşit olmadığı ağırlık aktarımı hatalarında, fazla basınç dokuları tahrip eder veya zedelenmesine neden olur. Yaralanmaya karşı vücudun verdiği doğal tepki iltihap oluşumudur. Bu durum kişiye şiddetli topuk bölgesi ağrısı ve plantar fasyanın gergin olmasıyla döner. 

  • Gergin kas yapısı
  • Obezite
  • Düz taban, çukur taban (yüksek kavis)
  • Tekrarlanan aktiviteler (koşu, spor)
  • Yeni veya artan aktivite
  • Ağırlık aktarımı hataları

Nedenleri;

Çözüm nedir? 
Özellikle performans sporcuları, sürekli zemin değişikliği yapan atletler, yanlış basış, uzun süre ayakta kalmak ve kilo artışıyla daha sık gözlenebilmektedir. Plantar fasyayı rahatlatmak için verilen özel egzersizleri yaparak ve ortopedik tabanlık kullanımı ile topuk bölgesine aktarılan yoğun darbeleri yumuşatarak, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı vücut ağırlığını çok daha dengeli bir şekilde zemine aktaracak ve sizi rahatlatacaktır. Yine, compression Zone Technology ® özelliğine sahip Plantar Fasiit çorabı, uygun ayak desteği ve yaralanmaların önlenmesi için tasarlanmıştır. Yürüme, koşma gibi hareketler sırasında ağrı, yorgunluk gibi semptomların görülmesini azaltarak, size konfor getirecektir.

Topuk dikeni

Bir başka taban ağrısına neden veren problemlerin başında topuk dikeni gelmektedir. Topuk dikeni, calcaneus denilen topuk kemiği altında kalsiyum depolanmasına bağlı zaman içinde sivri bir kemiksi çıkıntı oluşmasına bağlı ortaya çıkan rahatsızlıktır. Çıkıntı ortaya çıktıkça topukta irritasyon ve şişlik ortaya çıkar, sinirler ve komşu dokular bası altında kalır, sonuç olarak ağrı oluşur.

Belirtiler

  • Topuğun altında ve yanında ağrı
  • Sabah uyandıktan sonra, uzun dinlenmeler ve yolculuklardan sonraki ilk birkaç adımda ağrı oluşumu (yürümeye devam edildiğinde birkaç dakika sonra geçmektedir.)
  • Spor ve yoğun aktivite sonrası daha fazla ağrı duyma.

Çözüm nedir?

Topuk dikeni tedavisinde genellikle ortopedik tabanlıklar tercih edilmektedir. Kullanılacak olan tabanlıklar topuk bölgesindeki yükü azaltmaya yönelik olmalıdır. Özellikle düzenli ayak egzersizleri ile kombine edilmiş şekilde kullanılan tabanlıklar tedavide çok etkilidir. FootBalance %100 Impact, epin desteği denilen topukta bulunan ekstra yastıklaması sayesinde, kişinin topuğuna binen yükü absorbe ederek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Yüksek dereceli yastıklama seviyesiyle dizayn edilen FootBalance %100 Impact  kişiye özel tabanlıklar, uzun süre sağlıklı destek ve ekstra konfor sunar. 

İlgili ürünler

%100 IMPACT

%100 IMPACT

Ayakları yüksek darbeye maruz bırakan aktiviteler için mükemmel çözüm

Yastıklama3 Sertlik2 Ölçüler36-52

ürün detay

Medical Silver

Medical Silver

Ayak tabanındaki yanlış basış problemi yoğun olan kişiler için özel olarak geliştirilmiştir.

Yastıklama2 Sertlik2 Ölçüler34 - 52

ürün detay

QUICKFIT BALANCE

QUICKFIT BALANCE

Standard genişlikte ayakkabılar için.
Farklı fitness, spor aktiviteleri ve günlük kullanım için harika bir çözüm.

Yastıklama2 Sertlik2 Ölçüler36-48

ürün detay satın al

QUICKFIT CASUAL

QUICKFIT CASUAL

Her çeşit günlük ayakkabı ile uyumlu. Gün boyu tüm aktivitelerde kişiye özel konfor ve destek sağlar.

Yastıklama1 Sertlik1 Ölçüler35-48

ürün detay satın al

FS4 Plantar Fasiit Çorap

FS4 Plantar Fasiit Çorap

Ayak yapısını güçlendiren ve Plantar fasya ile beraber, aşırı kullanım yaralanmalarını önleyen tıbbi sınıf teknik bir performans çorabıdır.

ürün detay satın al

FS4+ Compression Destek Çorap

FS4+ Compression Destek Çorap

Ayak ve bacak yapısını güçlendiren ve aşırı kullanım yaralanmalarını önleyen performans koşu ve rehabilitasyon çorabıdır.

ürün detay satın al

Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!