Plantar Fasiit için Çözüm ve Egzersiz Önerileri

Plantar fasit, topuk ağrılarının en büyük sebeplerinden biridir. Ayak altı boyunca bulunan plantar fasya adı verilen bağ dokunun topuğa yapışma bölgesindeki iltihaplanmayla karakterize rahatsızlıktır.

 

Özellikle uyku boyunca rahatlamış ve kısalmış fasya sabah uyanınca atılan ilk adımda uzayıp gerildiğinden sabah ağrısı çok sık olmaktadır. Plantar fasit rahatsızlığı, topuk dikeniyle karıştırılabilmektedir. Topuk dikeni genellikle topukta yanlış yük aktarımıyla oluşan, kalsiyum birikintisi sonucu kemikleşme benzeri bir oluşumdur. Bu iki rahatsızlık yakın belirtiler göstermektedir, birbiriyle karıştırılmamalıdır.

 

Plantar fasit oluşumunun en önemli sebebi ağırlık aktarımı hatasıdır. Topuğa ve ayak tabanına aktarılan hatalı yük tolere edilemediği takdirde plantar fasit sorununa yol açabilir. Bu nedenle doğru ortopedik tabanlık kullanımıyla ağırlık aktarımının homojen olması sağlanmalı, şok niteliğinde topuğa binen yük, tabanlığın yastıklaması tarafından absorbe edilmelidir. Günümüzde yenilikçi giyilebilir plantar fasit destek çorapları mevcuttur. Bu çoraplar plantar fasyayı rahatlatarak topuğa gelen yükün tüm ayağa aktarılmasını sağlamaktadır.  Tabanlık ve destek ürünü kullanımı kadar önemli bir diğer nokta egzersizlerdir.

 

  1.  Tek ayak üzerinde parmak ucu esneme  (Plantar fasyanın tek başına gerilmesi esnekliği daha fazla arttırmaktadır.)

Kişi sırayla sağ ve sol ayağı üzerinde tek ayak üstünde durarak, yerde kalan ayağıyla parmak ucuna çıkmalıdır. Bu hareketi sabah- akşam 15 tekrar olarak yapabilirsiniz.

 

  1.  Topu ya da su şişesiyle ayak kavisinize masaj yapın

 

Bu egzersizimiz özellikle duyularınızı harekete geçirecek hem plantara fasyayı gevşetecek hem de ağrılarınızı azaltacaktır. Düz bir su şişesi veya tenis topunu ayak kavisinizin altında ileri geri hareket ettirin. Bu egzersizi ağrılı durumlarda cam su şişesini önceden soğutup uygulayabilirsiniz.

 

  1. Elinizle ayak parmaklarınızı gerebilirsiniz.

 

Otururken rahatlamak için ayak parmaklarınızı elinizle yukarı kaldırıp ayak tabanınızı esnetebilirsiniz. Bu sizi hem rahatlatacak hemde ayak taban esnekliğinizi arttıracaktır.

 

Tüm bu egzersizleri yapmadan önce lütfen fizyoterapistinize veya doktorunuza danışınız.