Ayak Taban Ağrısı Neden Olur?

Ayak taban ağrısı her yaşta ve her bireyde görülebilen, kişinin günlük aktivitelerini engelleyen çeşitli sorunlardan kaynaklanabilen bir durumdur.

 

Çoğu kişi problemin kaynağını bulamadığı için yıllarca ağrılarına çözüm bulamamaktadır. Ayak taban ağrısının nedenini bulmak oldukça önemlidir.

 

Ayak tabanı ağrısı oluşturacak durumlar şöyledir;

 

  1. Düz taban
  2. Çukur taban
  3. İçe-dışa basma
  4. Plantar fasit
  5. Topuk dikeni
  6. Yanlış yük aktarımı
  7. Morton nöroma
  8. Parmak deformiteleri  vb. birçok sorun ayak ve taban ağrısına neden olmaktadır.

 

Bu nedenle ayak tabanında geçmeyen ağrı durumunda yapılması gereken ilk şey ayak ve taban analizinin yapılması ve problemin kaynağının saptanmasıdır. Analizle birlikte ayaktaki düz taban, çukur taban, içe-dışa basma vb. tüm sorunları, ağırlık aktarımı hataları belirlenir. Buna göre tedavi programı oluşturulur.

 

Ayak analizi yapıldıktan sonra doğru ortopedik tabanlık kullanımı taban ağrısının azalmasında önemli rol oynar. Ayağın mevcut duruş bozukluklarını ortadan kaldırır, vücut ağırlığının ve yerin ayağa uyguladığı direncin ayağa çok daha homojen yayılması sağlanır. Ayak nötral pozisyona alınıp doğru adım sağlandığından ağrı problemi zamanla azalacaktır.

 

Son olarak ayak taban ağrısında doğru ve düzenli egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Ayakta sorunlara neden olan kas gruplarını güçlendirmek ve doğru duruşu sağlamak, ayak kas, tendon ve bağ dokularındaki gerginliği azaltmak doğru egzersizle mümkündür.

 

Doğru tanı ve doğru tedavi ile bitmek bilmeyen ayak taban ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.