Metatarsalji için kişiye özel tabanlık

Metatarsalji kavramı, latince ‘metatarsus’ (tarak kemikleri) ve ‘-algie’ (ağrı) kelimelerinin birleşimidir. Ayak tabanında metatars kemiklerinin (tarak kemikleri) bulunduğu bölgedeki ağrıya verilen isimdir.
Ayak önünde lokalize veya yaygın ağrı olabilmektedir. Hasta ayak tabanında tarak kemikleri altında taş varmış gibi hissedebilir ve ayak sorunları nedeni ile başvuran hastaların en sık yakındığı problemlerden birisidir.

Neden oluşur?
Metatarsaljinin ana sebebi yürüme sırasında ayak ön bölgesine binen tekrarlayıcı yüklerdir. Yapısal deformiteler, travma, bacak boyu uzunluk farklılıkları ve kemik-yumuşak doku bozukluklarına bağlı oluşabilmektedir.  Metatarsalji, sıklıkla başparmak ve ayak parmaklarının şekil bozuklukları ile ilişkilidir. Bu bölgeler, potansiyel ağrı bölgeleri olarak değerlendirilmelidir.

Ne yapılmalı?
Metatarsaljiye neden olan çeşitli etmenlerin olması tedavi yaklaşımlarını da kişiye özel seçmeyi beraberinde gerektirmektedir. Tedavide ilk ve en önemli  tercih ayakkabı içine oluşturulan kişiye özel ortopedik tabanlık destekleri ve ayakkabı seçiminin düzenlenmesidir. Tarak kemiklerinin alt bölgesinde transvers ark desteği ile birlikte oluşturulan ortopedik tabanlık, kişinin taşa basıyormuş hissinin önlenmesine ve ağrılarının azaltılmasında önemli oranda fayda sağlamaktadır.

FootBalance Medikal serisi ortopedik tabanlıklar, kişiye özel şekillendirilerek sunduğu ark desteği ile Metatarsalji ağrılarının azaltılmasında ve Metatarsalji tedavisinde etkin rol oynamaktadır.