Yürürken Ayaklarımız Neden Ağrır?

Ayaklarımız gün boyu tüm vücut yükümüzü taşıyan, sürekli baskı altında olan uzuvlarımızdır. Nasıl bir apartmanın temelinin sağlam olması gerekiyorsa, vücudumuzun da temeli ayaklardır. Ayaklarda oluşan herhangi bir problem başta; ayak, ayak bileği, diz, kalça derken tüm vücudumuzu etkileyebilir.

 

Ayağın Yanlış Basışı En Önemli Ağrı Faktörlerinden!

 

İnsanların %75’inden fazlası ayak problemi yaşamaktadır. Genellikle bu problemlerden haberdar olmayan kişiler anlamlandıramadığı ağrılardan muzdariptir. Bu nedenle ayak ve taban analizi yaptırmak ve ayaktaki tüm problemleri öğrenmek ciddi anlamda önem taşımaktadır. Aslında farkında olmadan içe-dışa basıyor ya da ayağın yanlış bölgelerine yükleniyor olabiliriz.

Bir uzman tarafından yapılan analizle ayağın anatomik problemlerini de öğrenme şansımız olur. Örneğin düz taban olup bunu 40 yaşında öğrenen bir kişi yıllarca nedenini bilmediği ağrılar çekmiştir.

 

Ortopedik Tabanlık Kullanımı Ağrıların Azalmasında Ne Kadar Etkili?

 

Kişi ayak problemlerini öğrendikten sonra artık son evre buna bir çözüm bulmaktır. Bu noktada kişinin rahatlaması için yapılması gereken 2 şey; ortopedik tabanlık kullanımı ve egzersiz!

 

Kişiye özel bir ortopedik tabanlıkla ayağın doğru duruşunu sağlarken, yapmış olduğumuz egzersizlerle ayağın doğru kas gruplarını sürekli aktif tutup, güçlendiririz. Bu önlemleri aldığınızda ağrılarınızın ne kadar azaldığına gerçekten şaşıracaksınız!