Yüksek taban

Yüksek taban, pes cavus

Yüksek taban, pes cavus olarak adlandırılır. Ayak tabanını destekleyen arklardan birisi olan, ayağın iç yüzündeki medial longitudinal ark gergindir.

 Yürüme ve koşma gibi hareketler esnasında vücut ağırlığı aktarıldığında, ayak tabanı esneyemez. Bu nedenle kişi, tarak kemiklerine ve topuk bölgesine daha fazla yük aktarmaya başlar.
Ayak tabanındaki kavis çukur görünümünde olduğundan, yürüyüş sırasında ayak bileği dışarıya doğru açılaşma eğilimindedir. Kişi daha çok ayağın dış tarafına basarak yürür. Bununla birlikte dış yan bacak ağrısı, aşil tendonu gerginliği, plantar fasya gerginliği, diz ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Topuk bölgesine fazla kuvvet aktarıldığından dolayı, topuk dikeni oluşma ihtimali de artış gösterebilir.

Öncelikle bu gerginliğe sebep olan yapılar özel egzersizler ile rahatlatılmalıdır. Beraberinde ayağı desteklemek ve konfor için kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlıklar kullanılmalıdır.

Sağlıkla kalın.

Benzer içeriklerden ve tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

futbolcular için kişiye özel ortopedik tabanlık
Sağlıklı egzersizler için ortopedik destek ekipmanları
her adımda eşsiz destek ve konfor
HV3 Bunyon Destek
içe basma ve dışa basma problemleri
50 ülkede 1500 lokasyonda
Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!