Yüksek Kavis (Pes cavus) ve Tedavisi

Pes Cavus, ayaktaki kemerin çok yüksek olması durumudur. Burada ayağın iç yayının fazla eğilimli ve dikliği görülür. Pes Cavus, genetik olarak geçebileceği gibi, nörolojik bazı hastalıklar sonucu da görülebilir.

Belirtileri nelerdir?
Çukur taban rahatsızlığı olanlar ağırlıklarını çoğunlukla topuklarında ve ayak parmaklarının üzerinde taşırlar. Bu, parmaklarda, ayak bileklerinde ve topuklarda baskıya neden olarak ağrıya ve instabiliteye yol açar. Ağrı ve ayağın yere temas noktalarında nasırlaşma problemi pes kavusta çok sık gördüğümüz bir problemdir.

Peki ya çözüm?
Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanarak yükün ayakta eşit bir şekilde yayılması amaçlanır ve ark desteklenir. Ancak, herkesin ark seviyesi ve desteklenme ihtiyacı farklıdır, bu yüzden yapılan tabanlıkların %100 size özel olması çok önemlidir. Tabanlıkla beraber yapılan egzersizler pes kavusta önemli bir yere sahiptir. Ayağın iç kaslarını güçlendirecek egzersizler ve beraberinde germe egzersizleri uygulanarak tedavi desteklenmelidir.

Şimdi harekete geçme zamanı!
Sizde aynı sorunlarla karşılaşıyorsanız, FootBalance merkezlerinde detaylı ayak ve taban analizi yaptırarak size önerilen %100 kişiye özel medikal ortopedik tabanlık ve doğru egzersiz ile daha fazla konfor ve sağlık elde edin.