Plantar Fasiit nedir?

Plantar fasiit, en sık görülen topuk problemlerinden birisidir. Ayak tabanını destekleyen kalın bant şeklindeki yapı olan plantar fasyanın iltihaplanmasıdır. Bu yapıyı ayak parmaklarınızı yukarıya doğru kaldırdığınızda, ayak tabanına dokunarak hissedebilirsiniz.

 

Bu bant, aşırı gerginken yanlış kuvvet aktarımı sonucu mikro yırtıklar oluşur. Bununla birlikte fasyanın yapışma yeri olan topuk bölgesinde zorlanmalar oluşarak ağrıya sebebiyet verir. Sabah atılan ilk adım ile topukta belirgin bir ağrı oluşur. Hareket ettikçe bu ağrı azalır fakat sonrasında tekrar seyreder.

 

Performans sporcuları, sürekli zemin değişikliği yapan atletler, yanlış basış, uzun süre ayakta kalmak ve kilo artışıyla daha sık gözlenebilmektedir. Plantar fasyayı rahatlatmak için verilen özel egzersizleri yaparak ve ortopedik tabanlık kullanımı ile topuk bölgesine aktarılan yoğun darbeleri yumuşatarak, ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

 

Kişiye özel ortopedik tabanlık kullanımı vücut ağırlığını çok daha dengeli bir şekilde zemine aktaracak ve sizi rahatlatacaktır. Yine, compression Zone Technology ® özelliğine sahip Plantar Fasiit çorabı, uygun ayak desteği ve yaralanmaların önlenmesi için tasarlanmıştır. Yürüme, koşma gibi hareketler sırasında ağrı, yorgunluk gibi semptomların görülmesini azaltarak, size konfor getirecektir.