Nasır nedir? Neden Oluşur?

Nasır oluşumu, cilt dokusunun kendisini korumaya çalışarak kalınlaşmasıdır. Genellikle kemik çıkıntılarına denk gelen bölgelerde sürtünme, çarpma gibi düşük ve tekrarlı travmalara bağlı olarak gelişebilir. Nasır oluşumunun birden fazla sebebi vardır. En yaygın olarak ayak tabanındaki yanlış ağırlık aktarımıdır. Ayağımızda basış problemi olduğunda, vücudumuzun yükü ayak tabanında farklı noktalara aktarılmaya başlar. Nasır gibi kendini gösteren belirtiler bunun bir nedeni olabilir.

Ayak yapısına uymayan ayakkabı kullanımında ve yanlış ayakkabı seçiminde, ayağın bazı noktalarında aşırı sürtünmeyle birlikte aşınma görülebilir. Buna örnek olarak, uzun süreli topuklu ayakkabı kullanan kadınlarda görülebilen halluks valgus deformitesi (ayak baş parmağının açılaşması) ile birlikte 1.parmak eklemindeki nasırlaşmadır. Gün içinde ayağı uzun süre ayakkabı içinde kalan kişilerde aşırı terlemeyle birlikte de nasır oluşumu artabilir. Anormal yürüyüş şekilleri, uzun süre ayakta kalmak veya tekrarlı aktiviteler de ayağa uygulanan baskı yüzünden nasıra yol açabilir.

Nasır Tedavisi

Nasır dokusunun bakımı ve temizliği çok önemlidir. Bu konuda uzman bir podologtan destek almalısınız. Beraberinde, ayak tabanında cilt dokusunun hassaslaştığı noktalardaki yanlış basınç aktarımını kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlıklar ile minimum seviyeye indirebilirsiniz. Ciltte sürtünmenin azalması ve ayağa aktarılan yükün dengelenmesi kalıcı nasır tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturacaktır.

Sağlıklı adımlar, sağlıklı hayatlardır.