Kompresyon Çorapları

Kompresyon çorapları, günlük hayatımızda konfor ve destek arayışımızın vazgeçilmezleri arasına hızla girmiş durumda.

Özel sıkıştırma teknolojileri ile üretilen çorapların amacı yerçekiminin etkisi ile bacaklarımızdan, kalbimize geri dönmekte zorlanan kan akışına destek olmak ve hızlandırmaktır. Kan dolaşımı içerisinde artan oksijen seviyesi yorgunluk hissini azaltacak ve ödem oluşumunu önleyecektir.

Kimler Kullanmalıdır?
Ameliyat sonrasında, diyabetli bireylerde, bacaklarında kan dolaşım problemi yaşayanlarda, derin ven tromboz riski yaşayanlarda, uzun seyahatler esnasında, uzun süre ayakta kalma sonrasında ayak ve bacaklarda ödem oluşmasında, hamilelik sürecinde ayaklarda yaşanan problem, eklem ağrılarının çözümlerinde kurtarıcınız özel sıkıştırma teknolojilerine sahip olan kompresyon çoraplarıdır.

Bu özel çoraplar; shin splints, aşil tendinit, ayak bileği şişmesi, varisli damarlar, plantar fasiit ve bunun gibi yaygın ayak ve bacak rahatsızlıklarının tedavilerinde de kullanılabilir.

Sporcular söz konusu olduğunda kas ve eklem yapılarının stabilize edilmesi, aktivite esnasında ve sonrasında kaslarda oluşacak yorgunluk miktarının azaltılması,  beraberinde arttırılmış kan dolaşımı yorgunluklarının azalmasına, genel dayanıklılık ve performanslarının artmasına yardımcı olacaktır.

Aktivite esnasında olduğu kadar toparlanma “recovery” amacıyla dinlenme esnasında da çorapların kullanılma amacı aynıdır.

Her Kompresyon Teknoloji Ürünü Aynı Değildir
Kan akışı desteğinin doğru sağlanamayacağı ürünler nedeniyle, şişmiş ayaklara ve ayak bileklerine sahip olmak istemezsiniz. Araştırmalar göstermektedir ki ideal bir kompresyon çorabı ayağın doğru kas ve eklemlerinde 15-30 mmHg. arasında basınç sağlamalıdır. Basınç merkezi ayak topuğundan yukarı çıkıldıkça düşmelidir. Dikişsiz olmalıdır. Koku ve neme karşı özel üretilmelidir.

Her ayakkabınız ile beraber günlük hayatınızda veya sportif aktivitenizde rahatça kullanabileceğiniz kompresyon çorapları ile yaşam kalitenizin ne kadar iyileşeceğine şaşıracaksınız.