Bacak Boyu Eşitsizliği ve Tedavi Yöntemleri

Bacak boyu eşitsizliği, birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur ve yaşam kalitesini etkileyebilir. Bu durum, bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesine veya fiziksel olarak daha kısa olmasına neden olur. Bacak boyu eşitsizliği iki ana kategoriye ayrılır: gerçek ve fonksiyonel eşitsizlik.

Gerçek Bacak Boyu Eşitsizliği: Bu durumda, bir bacağın diğerinden fiziksel olarak daha kısa olmasının nedeni anatomik veya yapısal bir farklılıktır. Doğuştan gelen bir gelişim bozukluğu, kırıkların yanlış kaynaması veya cerrahi müdahale sonrası oluşabilir.

Fonksiyonel Bacak Boyu Eşitsizliği: Fonksiyonel eşitsizlikte, bir bacağın diğerinden daha kısa görünmesine rağmen anatomik bir farklılık yoktur. Bu durum, omurga veya pelvis gibi başka bir yapıda meydana gelen bir sorun nedeniyle ortaya çıkar. Kas dengesizlikleri, omurga eğriliği veya pelvik kısalıklar gibi durumlar fonksiyonel eşitsizliğe neden olabilir.

Bacak boyu eşitsizliği olan kişiler genellikle bel, sırt ağrıları, yürüme zorluğu, duruş bozuklukları ve eklem ağrıları gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu durum, günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir.

Tedaviden önce iyi bir değerlendirme çok önemlidir !!

Tedavi seçenekleri durumun ciddiyetine ve nedenine bağlı olarak değişir. Tedavi yöntemleri arasında kişiye özel ayakkabı modifikasyonları, kişiye özel ortopedik tabanlıklar, fizyoterapi ve cerrahi müdahaleler bulunabilir. Hangi tedavi yönteminin en uygun olduğunu belirlemek için bir ortopedist veya fizyoterapist gibi uzmanlara danışmak önemlidir.

FootBalance merkezimizde alanında uzman fizyoterapistler ile sizlerin şikayetleri dinlenir ve ayak analizi yapılır. Sonuca göre kama desteği ile yapılan kişiye özel ortopedik tabanlıklarınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve ücretsiz ayak analizi için sizi merkezimize bekliyoruz.

Esentepe Mah. Atom Sok. No:20, Kanyon Apt. Kat:3 Daire:5 ŞİŞLİ istanbul

+(90) 212 325 88 51