Topuk Dikeni

Topuk ağrısı, erişkinlerde en sık karşılaşılan ayak problemlerinden birisidir. Ağrının nedenleri tam olarak netleşmemekle birlikte topuk dikeni olaya çoğunlukla eşlik eder. Topuk dikeni, calcaneus denilen topuk kemiği altında kalsiyum depolanmasına bağlı zaman içinde sivri bir kemiksi çıkıntı oluşmasına bağlı ortaya çıkan rahatsızlıktır. Çıkıntı ortaya çıktıkça topukta irritasyon ve şişlik ortaya çıkar, sinirler ve komşu dokular bası altında kalır, sonuçta ağrı oluşur.

 

Topuğun altından kimi zaman alt bacağa doğru yayılan yanıcı ve bazen de şiddetli ağrı ile karakterize semptomlar görülür. Kişinin yürüyüşü ve eklem hareketliliği etkilenmiştir. Ağrılar sabah kalkınca şiddetlidir, ayak formuna uygun olmayan ayakkabı kullanımı, uzun süreli ayakta durma ve yürüme ile daha da artar. Topuk kemiğinin altındaki lokalize ağrı klasik bulgudur.

 

Topuk dikeni tedavisinde genellikle ortopedik tabanlıklar tercih edilmektedir. Kullanılacak olan tabanlıklar topuk bölgesindeki yükü azaltmaya yönelik olmalıdır. Özellikle düzenli ayak egzersizleri ile kombine edilmiş şekilde kullanılan tabanlıklar tedavide çok etkilidir. FootBalance Game serisi epin desteği denilen topukta bulunan ekstra yastıklaması sayesinde, kişinin topuğuna binen yükü absorbe ederek ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Yüksek dereceli yastıklama seviyesiyle dizayn edilen FootBalance Game serisi kişiye özel tabanlıklar, uzun süre sağlıklı destek ve ekstra konfor sunar.