Shin Splints Nedir?

Shin Splints Nedir?

Shin Splints; tibia kemiğinin (Kaval kemiği) stabilizasyonunu sağlayan ve ayak bileğinin hareketini sağlayan kasların alışılmışın üzerinde kullanımı sonucu meydana gelen, kemik zarı iltihaplanmasıyla karakterize bir yaralanma olarak kabul edilir.

Koşucularda ve askeri popülâsyonda sık görülen bir yaralanmadır. Araştırmalara göre sporcularda görülen tüm spor yaralanmalarının %10-15’inden ve egzersizle alakalı alt bacak ağrılarının %60’ından sorumludur. Ağrı şikâyetleri genellikle kaval kemiğinin iç yan bölgesindedir. Bazı durumlarda bu bölgede hafif şişlik(ödem) de görülebilir.

Hastalığın ilk zamanları ağrı egzersizin başlamasıyla beraber başlar, egzersiz devam ettiğinde kaybolur ve egzersizin sonuna doğru kendini yeniden gösterir. Hafif etkilenen hastalarda, sadece egzersizle ortaya çıkarken, ciddi etkilenenlerde dinlenme sırasında da görülebilir. Egzersiz süre ve yoğunluğundaki ani artış da bu durumun sebeplerinden olabilir. Shin Splints için yapılan tanımlamalarda ‘’sert yüzeylerde koşmaya bağlı olarak’’ cümlesi de sıkça kullanılır. Egzersizin yapıldığı yüzey tipi ve eğimi tibia kemiği bölgesindeki baskıyı etkileyebilir. Engebeli yüzeylerden yapılan egzersizler de risk faktörüdür.

Shin Splints ağrıları fazla kilodan kaynaklı olur mu?

Shin Splints yaralanmaları BMI( Beden Kütle İndeksi) ile de alakalı bir durumdur. Vücudumuz yer ile temas ettiğinde, yerden kendi ağırlığından daha fazla tepki alır. Ve bu alacağı tepkinin şokunu vücut kaslarımız özellikle de bacak kaslarımız absorbe eder. Bu tepkiyi hafif tutmamız tibia kemiğini tutan kasları rahatlatacaktır. Sert zeminler yerden aldığımız bu tepkinin büyük kısmını kendi kaslarımızla karşılamamıza sebep olurken yumuşak zeminler bu yükü biraz daha hafifletirler. Özellikle koşucularda bu ağrıları sert zeminlerde yapılan antrenman ve koşular ciddi anlamda etkiler. Genel olarak da doğru kilo kontrolü Shin Splints ağrıları için çok önemlidir.

Ayakkabı seçimi önemli mi?

Uygun olmayan veya eskimiş ayakkabılar, Shin Splints gelişiminde önemli bir unsurdur. Özellikle egzersiz yapılan ayakkabıların şok absorbe edebilme özelliğinde olması, tibia kemiği bölgesindeki aşırı kullanım ve yüklenmeyi hafifletecektir.

Kişiye özel ortopedik tabanlığın rolü nedir?

Yapılan çalışmaların işaret ettiği nokta, ayağın aşırı pronasyonunun (içe basma), Shin Splints gelişiminde en önemli risk faktörü olduğudur. Ayağın pronasyonu ilk olarak, bu içe basmayı kontrol eden önemli kaslara aşırı gerilme ve yüklenmeye neden olmaktadır. Bu gerilme ve yüklenmelerden dolayı, kemik üzerinde oluşan stres oldukça artar ve ciddi ağrılara sebebiyet verir. Özellikle koşucularda ön plana çıkan Shin Splints ağrıları için doğru ve kişiye özel tabanlık kullanmak gerekli durumdadır.

FootBalance kişiye özel ortopedik tabanlıkları koşucular için özel tasarlanan tabanlıklarıyla bu noktalarda size en doğru egzersizi ve koşuyu yapmanızda yardımcı olarak beraberinde çok iyi bir konfor sunacaktır.

Kişiselleştirilmiş ayakkabılarınız ile sağlıklı günler ve koşular sizi bekliyor.