Koşmak ve Koşucular

Koşu ile ilişkili spor yaralanmaları çok yaygındır ve çoğu zaman aşırı kullanım yaralanmaları yaygın olarak görülür. Tahminlere göre rekreasyonel koşucuların bir yıllık bir süre zarfında yaşadığı yaralanmaların % 70’i bu şekildedir.

PT_ACADEMY’nin farklı branşlarda milli takım deneyimi olan spor fizyoterapistleri, son yıllarda koşu sporcuları ile yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedirler. Bu çalışmaların amacı yaralanmaların hızla tedavisinin yanı sıra, koşucuları yaralanmalardan korumak için kapsamlı analizler yapıp risk faktörlerini belirleyerek, yaralanmalarda koruyucu önlemler almak, aynı zamanda kişiye özgü egzersiz reçetesi oluştururarak performansın artışına da katkıda bulunmaktır.

 

Koşucularda sık görülen yaralanmalara örnekler arasında diz ağrısı, shin splints, aşil tendiniti ve stres kırıkları bulunmaktadır. Koşu yaralanmalarında kişiye özgü faktörler yaralanma riskini artırmada önemli rol oynamaktadır. Çeşitli çalışmalarda tanımlanan bu faktörler arasında ayak şekli, koşu deneyiminin olmaması, önceki yaralanma geçmişi, kondisyon düzeyi, vücut ağırlığı, kas gücü, mobilite ve yanlış koşu mekaniği yer almaktadır.

Günümüz spor bilimleri ve sağlık hizmetlerinde kişiye özgü özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekliliği ön plana çıkmıştır, sporcunun bireysel özelliklerine bağlı, özellikle ayak yapısından kaynaklanan yaralanmaların önlenmesinde, en önemli yaklaşım yine kişiye özel tabanlık kullanımı olmalıdır. Sporcularda tabanlık kullanımının, stres kırığı riskini azalttığı, duruş fazında aşırı pronasyonu önlediği, çoğu alt ekstremite yaralanmasının nedeni olan internal tibial rotasyonu, diz ve kalça ağrısını azalttığı yönünde pek çok çalışma vardır.

Unutmayalım, hastalık yoktur, hasta vardır ve yaralanma nedeni üzerine düşümemiz gereken en önemli konu ise sporcunun kişisel özellikleridir.