Metatarsalji için kişiye özel tabanlık

Metatarsalji için kişiye özel tabanlık

Metatarsalji kavramı, latince ‘metatarsus’ (tarak kemikleri) ve ‘-algie’ (ağrı) kelimelerinin birleşimidir. Ayak tabanında metatars kemiklerinin (tarak kemikleri) bulunduğu bölgedeki ağrıya verilen isimdir.  
Ayak önünde lokalize veya yaygın ağrı olabilmektedir. Hasta ayak tabanında tarak kemikleri altında taş varmış gibi hissedebilir ve ayak sorunları nedeni ile başvuran hastaların en sık yakındığı problemlerden birisidir. 

Neden oluşur?
Metatarsaljinin ana sebebi yürüme sırasında ayak ön bölgesine binen tekrarlayıcı yüklerdir. Yapısal deformiteler, travma, bacak boyu uzunluk farklılıkları ve kemik-yumuşak doku bozukluklarına bağlı oluşabilmektedir.  Metatarsalji, sıklıkla başparmak ve ayak parmaklarının şekil bozuklukları ile ilişkilidir. Bu bölgeler, potansiyel ağrı bölgeleri olarak değerlendirilmelidir. 

Ne yapılmalı?
Metatarsaljiye neden olan çeşitli etmenlerin olması tedavi yaklaşımlarını da kişiye özel seçmeyi beraberinde gerektirmektedir. Tedavide ilk ve en önemli  tercih ayakkabı içine oluşturulan kişiye özel ortopedik tabanlık destekleri ve ayakkabı seçiminin düzenlenmesidir. Tarak kemiklerinin alt bölgesinde transvers ark desteği ile birlikte oluşturulan ortopedik tabanlık, kişinin taşa basıyormuş hissinin önlenmesine ve ağrılarının azaltılmasında önemli oranda fayda sağlamaktadır.

FootBalance Medikal serisi ortopedik tabanlıklar, kişiye özel şekillendirilerek sunduğu ark desteği ile Metatarsalji ağrılarının azaltılmasında ve Metatarsalji tedavisinde etkin rol oynamaktadır.

Benzer içeriklerden ve tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

futbolcular için kişiye özel ortopedik tabanlık
Sağlıklı egzersizler için ortopedik destek ekipmanları
her adımda eşsiz destek ve konfor
HV3 Bunyon Destek
içe basma ve dışa basma problemleri
50 ülkede 1500 lokasyonda
Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!