Koşucularda Tabanlık Kullanımı Neden Önemlidir?

Günümüz temposunda; çoğu kişi günlük hayatın koşturmacasından kurtulmak için günün 1-2 saatini spor yaparak geçirmektedir. Bu spor dallarının en başında da koşu gelmektedir. Kişiler açık havada koşarak hem günlük hayatın stresini atmak ister hem de sağlığı için bir adım atmak…

 

Koşu hem zihinsel hem bedensel olarak sağlığımız için oldukça faydalıyken, unutulan bazı detaylar spor ve koşu hayatımızı bitirebilmektedir. Önemsenmeyen bu detayların başında ayak sağlığımız gelmektedir. Koşu esnasında düz taban, yüksek kavis, içe-dışa basma ve ağırlık aktarım hataları gibi ayakta sık görülen sorunlar tolere edilmediğinde ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Koşuda kişinin ayaklarına binen yük vücut ağırlığının 3-4 katına kadar çıkmaktadır. Bu yük ayak tarafından absorbe edilemediğinde zamanla ayak, ayak bileği, diz ve kalça problemleri olarak kişiye geri döner.

 

Koşucularda sık görülen yaralanmalara örnekler arasında ayak ve diz ağrısı, shin splints, aşil tendiniti ve stres kırıkları bulunmaktadır. Koşu yaralanmalarında kişiye özgü faktörler yaralanma riskini artırmada önemli rol oynamaktadır. Çeşitli çalışmalarda tanımlanan bu faktörler arasında ayak şekli, koşu deneyiminin olmaması, önceki yaralanma geçmişi, kondisyon düzeyi, vücut ağırlığı, kas gücü, mobilite ve yanlış koşu mekaniği yer almaktadır.

 

 

Koşuda alınacak basit önlemler tüm bu sorunların ortadan kalmasına olanak sağlamaktadır. Kişiye özel ortopedik tabanlık ve destek ürünleri kullanımı hem koruma hem de konservatif tedavide önemli bir destek yöntemidir. Özellikle gün sonu yorgunlukları, ayak taban ağrıları, aşil ve diz problemlerine karşı muhteşem bir çözüm imkanı sunacaktır. Ortopedik tabanlık ve destek ürünlerinin en büyük görevi ayağın doğal fonksiyonunu yerine getiremediği durumlarda bu fonksiyonları yerine getirip ayağı desteklemesidir. Bu sayede vücut ağırlığı ayaklarınıza çok daha homojen bir şekilde dağılır. Ağırlık aktarımının sebep olduğu tüm risk faktörleri için ortopedik tabanlık ve destek ürünleri kullanımı oldukça pratik ve ulaşılabilir bir çözüm imkanı sunar.

 

Sizde sağlıklı adımlar için önleminizi alın. Sporunuzu yaparken sağlığınızı ihmal etmeyin!