Kemik İliği Ödemi

Kemik iliği, kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan ve kemiklerin içerisinde bulunan yumuşak ve süngerimsi bir dokudur. Kemik iliğindeki sıvı miktarının artması kemik iliği ödemi olarak adlandırılmaktadır.

Daha çok vücudumuzun yükünü taşıyan ayak bileği, diz ve kalça eklemlerine yakın kemiklerde sık görülmektedir. Ödemin varlığı ile bu yük altında kalan eklemlerde ağrı belirtisi ortaya çıkabilmektedir. Kişi ayakta çok fazla zaman geçiremez. Aktivite ile ağrı artar ve dinlenme ile ağrı çoğunlukla azalır.

Etkilenen bölgeye yük verilmemeye çalışılır. Bu nedenle kişinin yürüyüşünde bozukluk gözlenir.

 

Hangi durumlarda daha çok ortaya çıkar?

 

Hamile kadınlarda hormonal nedenlerden dolayı kilo artışı, postüral farklılıklar görülebilmektedir. Ayak bileği ve çevresindeki kemik yapılarına fazla yük biner. Bu fazla yüklerin doğru ve dengeli absorbe edilememesi nedeniyle birlikte hamile kadınlarda kemik iliği ödemi görülebilmektedir.

 

Kireçlenme (osteoartrit) bir diğer sık karşılaşılan nedenlerin arasındadır. Kireçlenme, daha çok orta yaşlarda karşımıza çıkmaktadır. Yaşlanma ile birlikte eklem kıkırdağında değişiklikler oluşarak yapısı bozulur. Buna bağlı olarak kemiklerin dayanıklılığı azalır ve kemik iliği ödemi oluşabilmektedir.

Bazı durumlarda çarpma ya da travma ile de oluştuğu gözlenmiştir.

 

Ne yapılmalıdır?

 

Öncelikli olarak hekiminize danışarak probleminiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Ağrılı dönemde yorucu aktivitelerden kaçınılmalıdır. Ayak basış problemi varlığında ayak bileği, diz, kalça eklemlerine yanlış yük aktarımı oluşmaktadır. Bunu önlemek için kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlık kullanılabilir. Özel destek ürünleri ile birlikte eklem yapılarınızı koruyabilirsiniz.