Covid-19 Sonrası Spora Dönüşte Dikkat!!

Dünyayı etkisine alan Covid-19 salgını, herkesin hayatında büyük değişikleri de beraberinde getiriyor. Kimisi sağlığını büyük ölçüde kaybederken kimisi hafif belirtiler ile karşılaşabiliyor. Halen devam eden bu pandemik süreç ile yaşamayı öğreniyoruz.

Solunum sistemi, dolaşım sistemi, kas-iskelet sistemi gibi birçok sistem bu salgından etkilenebilir, hastalığın tutulumu arttıkça iyileşme de zorlaşabilir. Dolayısıyla Covid-19 geçirdikten sonra güvenli bir şekilde normal hayatımıza ve spor hayatımıza dönmek önemli bir sorun teşkil etmeye başlıyor. Bizde sizler için birkaç öneride bulunmak istiyoruz.

Özellikle Covid-19 sonrası spora dönüşte dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta var.

  • Antrenmanlara geri dönmeden önce; sporcunun günlük yaşam aktivitelerini tamamlayabilecek seviyede olması gerekir.
  • Aşırı yorgunluk veya nefes darlığı gibi şikâyetleri olmadan  yürüyebilmesi dikkat edilmesi gereken bir unsur.
  • Psikolojik olarak kendilerini spora geri dönüş için hazır hissetmeleri gerekir.
  • Egzersiz programına yavaş bir şekilde başlanması ve kademeli şekilde arttırması gerekir.
  • Kardiyovasküler enduransta azalma olduğu için günlük rutinlerine endurans egzersizleri katmaları faydalı olacaktır.
  • Bağışıklık sisteminizi ve enerjinizi zinde tutabilmek için uyku ve beslenme düzenine dikkat edilmeli. Bol sıvı tüketilmeli, vitamin ve mineral destekleri sağlanmalıdır.

Spora geri dönüşte kişinin semptomları, yaptığı spor branşı, yaşı, cinsiyeti, geçmiş şikâyetleri, sakatlıkları, sezonluk hedefi gibi birçok değişken faktör var. Dolayısıyla spora katılım öncesi sağlık değerlendirmeleri için mutlaka konusunda uzman bir sağlık çalışanına danışılmasını öneririz.

Bu süreçte sağlık, performans ve konfor için destekleyici ürünleri kullanmak faydalı olacaktır. OS1st ürünleriyle beraber aktivite sonrası toparlanma  (recovery) sürecini hızlandırıp performansınıza katkıda bulunabilirsiniz.