Çocuklardaki Topuk Ağrısı Sever Hastalığı Olabilir mi?

Sever hastalığı, özellikle hareketli çocuklarda görülen topuk kemiğinin (kalkaneus) büyüme plaklarında oluşan bir ayak sorunudur. Erkek çocuklarda daha sıklıkla karşımıza çıkar. Aynı zaman ayağında basış problemi (düz taban, pronasyon vs.) olan kişilerde de sever hastalığı görülebilir.

Belirtilerinde en çok ayağın arka kısmında bulunan aşil tendonunun topuk kemiğine yapışma yerinin alt kısmında hassasiyet ve ağrı görülür. Topuk ağrısı olarakta sıklıkla duyabiliriz. Bununla beraber ayak çevre kas ve tendonlarında kısalık ve kuvvetsizlik belirtileri olabilir.

Sever hastalığının teşhis ve tedavisi tamamiyle kişiye özel olarak planlanmalıdır. Hastalığın teşhisinde X-ray görüntüleme net sonuç verecektir. Beraberinde klinik değerlendirme de yapılır.

Sever hastalığının tedavisinde egzersiz, ayakkabı modifikasyonu ve ortopedik tabanlık önemli rol oynamaktadır. Aşil germe egzersizleri ve arkasından soğuk uygulama ile ayak arkasında ağrının azalması sağlanabilir. Beraberinde ayakkabı seçiminde yüksek topuklu spor ayakkabılar tercih edilebilir ve %100 kişiye özel olarak hazırlanan ortopedik tabanlıklar ile verilecek topuk ve ark destekleri ayağa konfor sağlar.

Şimdi harekete geçme zamanı!

FootBalance merkezlerinde detaylı ayak ve taban analizi yaptırarak size önerilen %100 kişiye özel medikal ortopedik tabanlık ve doğru egzersiz ile daha fazla konfor ve sağlık elde edin.