Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vücudumuzda ayak bileği, diz, kalça vs. tüm eklemler birbiri ile mükemmel bir uyum içerisindedir. Bu noktalardan herhangi birinde problem ortaya çıkması tüm bu uyumu etkiler. Aynı şekilde ayak tabanımızda bulunan yanlış bir basış problemi, kinetik zinciri etkileyerek üst eklemlerde farklı belirtiler ile kendini gösterebilir.

 

Peki tüm yükümüzü taşıyan ayaklarımız için ayakkabı seçimini nasıl yapmalıyız?

 

  • Ayakkabı seçerken öncelikle kendi numaranızı almalısınız. En uzun parmağınız ile ayakkabı burnu arasında yarım santimetre (0,5 cm) boşluk olmalıdır.
  • Düz ve sert taban ayakkabı tercih etmemelisiniz. Babet tarzında olan düz taban ayakkabılar, fark etmediğiniz bir ayak basış probleminiz varsa problem oluşma ve büyüme hızını artırabilir.
  • Kadınların gerek görsel olarak gerekse iş zorunluluğu nedeniyle tercih ettiği topuklu ayakkabılar, vücudun tüm yükünü ayağın ön kısmına verir. Bu nedenle parmak doku ve eklemleri gereğinden fazla sıkışarak baskıya maruz kalır. Bu da metatarsalji, morton nöroma gibi ön ayak problemlerine neden olabilmektedir. Aynı şekilde sivri burunlu ayakkabılarda ayağın ön bölgesini sıkıştıracağından bu tarz ayakkabılar tercih edilmemelidir.
  • Ayakkabıların topuk seviyesi ortalama 3-3,5 cm’yi geçmemelidir.
  • Ayakkabı seçerken, ayakkabının zamanla genişleyerek ayağa uygun olmasını düşünmek yanlıştır. Tam olarak ayağa uygun, hareket esnasında rahatsız etmeyen modeller seçilmelidir.
  • Ayağın tümünü saran, çorap formunda olan kumaş ayakkabı modellerinden uzak durmak gerekmektedir. Bu tarz ayakkabılar, bilinmeyen ama ayak tabanında var olan problemi daha ileri seviyeye taşır.
  • Ayakkabının özellikle topuk bölgesinin etrafı destekli olmalıdır. Ayak bileğinin etrafını destekleyen, dokunulduğunda ve vücut ağırlığı ile şekli değişmeyen ayakkabı modelleri tercih edilmelidir. Bunun için ayakkabının boğaz bölgesini elinizle tam kavrayacak şekilde dokunmanız yeterli olacaktır.

 

Ayakkabı seçiminin yanı sıra ayak tabanını destekleyen, kişiye özel şekillendirilen FootBalance ortopedik tabanlık kullanımı ile ayakkabı ömrünü uzatabilirsiniz. FootBalance tabanlıkları ayakkabı numarasını büyütmeden, her çeşit ayakkabınızı kolayca kişiye özel ortopedik ayakkabılara dönüştürür.

 

Ücretsiz ayak ve taban analizi için FootBalance merkezlerine ulaşabilirsiniz.