Ayak ve basış problemleri tedavisinde egzersizin önemi

Ayak problemlerinde ağrıların ve şikayetlerin azalması için çoğunlukla unutulan ama tabanlık kadar önemli bir şey daha var. Egzersiz!

Ayakta içe-dışa basma, düztaban, yüksek kavis vb. problemlerde ortopedik tabanlıkla birlikte mutlaka probleme yönelik egzersizler yapmak gerekir. Ortopedik tabanlık ayağınızın doğru duruşu, ağırlık aktarımı hatalarını tolere edip, artmasını engeller. Egzersiz de tabanlıkla birlikte kas gruplarının güçlenmesini ve ayaktaki açılaşmaların minimuma düşürülmesini sağlar.

Özet olarak ayak ve ayak ile ilgili problemlerde yapılacak tedavi yaklaşımı egzerisiz + kişiye özel ortopedik tabanlık olmalıdır.

Siz de ayak ve taban problemleri yaşıyorsanız, muhakkak bir FootBalance merkezinde ücretsiz ayak analizi yaptırıp problemin kaynağını öğren.

Ayrıca FootBalance Türkiye youtube ve @footbalancetr instagram hesaplarımızdan egzersiz videolarımıza bakabilir,  ayak problemleriniz için fizyoterapistlerimiz tarafından çekilen videolara eşlik edebilirsiniz. Youtube ve instagram sayfalarımızda içe basma, düz taban, yüksek kavis, topuk dikeni, plantar fasit ve daha nice videoya ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…