Aşil Tendonu ve Aşil Tendiniti

Vücudumuzdaki en büyük tendonlardan birisi Aşil tendonumuzdur. Mitolojide adına efsanesi bile bulunan Aşil (Achilles) Tendonu, adını Yunan mitolojisinin en önemli kahramanlarından biri olan   Akhilleus dan almıştır.

Aşil tendonumuz yüksek seviyedeki yüklenmelere karşı koyabilen baldır kasını topuk kemiğine bağlayan güçlü bir tendondur. Buna rağmen özellikle sporcularda aşırı kullanılmasına veya ani hareketlere bağlı olarak aşil tendiniti denilen aşil tendonun iltihabi bir hastalığı görülebilir.

Aşil tendonu boyunca hissedilen ağrı, hassasiyet ve sertlik, egzersiz sonrasında kötüleşen ağrı veya tendonda kalınlaşma ve şişme gibi problemlerle aşil tendiniti kendini belli eder.

Aşi tendiniti olan kişilerde çoğunlukla ameliyat dışı yöntemler ile şikayetler kontrol altına alınabilir. Dinlenme konservatif tedavinin ilk aşamasını oluşturur ve beraberinde ağrı kontrolü, aşil tendiniti egzersizleri önemli rol oynamaktadır.

Tedavinin önemli parçalarından biri ayaktaki yük aktarımı homojen bir hale getirip, topuk kısmındaki fazla yükü azaltmaktır. Tabanlık ile kası desteklemek ve tendon üzerindeki gerginliği hafifletmek amaçlanır. Esneyebilen dinamik ark desteği ile FootBalance kişiye özel ortopedik tabanlıklar konfor ve destek ihtiyacını karşılarken topuk ve taban kısmında ekstra yastıklaması ile şok emici özelliği gösteririr.

Başta Impact modeli olmak üzere %100 Kişiye Özel Spor Serisi tabanlıklarımızı inceleyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın.