Tenisçilerde Sık Görülen Diz ve Ayak Problemleri

tenisiçilerde sık görülen sakatlıklar

Teniste en sık görülen sakatlıklar, kas ve bağlarda meydana gelmektedir. Özellikle ayak bileği yaralanmaları, erkek sporcularda daha sık izlenirken, kadınlarda diz sorunları öne çıkıyor.

Yapılan çalışmalara göre, 16-18 yaş arası erkek tenisçilerde kadın tenisçilere göre, daha çok sakatlık izleniyor. Ayrıca tenis kortlarının zeminine göre de sakatlıklar farklılık gösteriyor.

Çapraz Bağ Yaralanmaları

Futbol, basketbol, voleybol ve kayak gibi yüksek riskli sporlar kadar olmasa da tenisçilerde de diz bağ yaralanmaları önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar.

Ani hızlanmalar, sert duruşlar ve keskin dönüşlerin oyunun doğasında olduğu teniste diz bağlarının sağlam olması büyük önem taşır.

Tenisçi bacağı

Tenis sporunda bacak ve ayak bileğinde de ciddi sakatlıklar olabilir. Tenisçi bacağı denilen rahatsızlıkta ayak bileğinin ani yukarı kaldırılmasıyla kas zorlanması yaşanır. Bu durum, teniste servis atışından sonra geride kalan bacakta olur. İleri yaş, yetersiz kas germe, yorgunluk ve daha önceki yaralanmalar, bu sakatlığa yol açar.

Aşil tendinit

Diğer spor dallarında izlendiği gibi teniste de sıkça görülür. Öncelikle tendon kılıfında başlayan iltihap, zamanla tendonun içine yayılır. Ağrı, uyluğun alt tarafında görülür. Sporcu aktivite sırasında ağrı ve sabah sertliğinden şikayet eder.

Plantar fasiit

Ayak tabanındaki bağ dokunun zorlamaya bağlı olarak iltihaplanması ve ağrılı hale gelmesidir.Özellikle ayağın basma kusurları ve kaslardaki gerginlik rahatsızlığı tetikler.

Tenisçi ayak parmağı

Zıplama sırasında ayak başparmağının ayakkabının burnuna temasıyla gerçekleşir. Tırnak altında kanama olur. Ayak parmağı üzerinde yükselme sırasında sporcu ağrı hisseder. Ayak tırnaklarının kısa tutulması, tabanlık ve uygun ayakkabı kullanımıyla engellenebilir.

Bu tür rahatsızlıklardan korunmak için ne yapılmalı?

Kasları sürekli aktif tutmak için gerekli egzersizler muhakkak yapılmalıdır. Spor öncesi ısınma ve sonrası soğuma egzersizlerinin atlanmaması önemli bir detaydır. Beraberinde doğru duruşu sağlayıp kaslarınızı rahatlatacak, sakatlık riskini minimuma indirecek kişiye  konfor ve destek sunacak bir ortopedik tabanlık ve medikal destek ürünleri kullanımı gereklidir.

Mükemmel çözüm

%100 IMPACT

%100 IMPACT

Ayakları yüksek darbeye maruz bırakan aktiviteler için mükemmel çözüm

Yastıklama3 Sertlik2 Ölçüler36-52

ürün detay RANDEVU AL

QUICKFIT BALANCE

QUICKFIT BALANCE

Standard genişlikte ayakkabılar için.
Farklı fitness, spor aktiviteleri ve günlük kullanım için harika bir çözüm.

Yastıklama2 Sertlik2 Ölçüler36-48

ürün detay HEMEN SATIN AL

FS4 Plantar Fasiit Çorap

FS4 Plantar Fasiit Çorap

Ayak yapısını güçlendiren ve Plantar fasya ile beraber, aşırı kullanım yaralanmalarını önleyen tıbbi sınıf teknik bir performans çorabıdır.

ürün detay HEMEN SATIN AL

FS4+ Compression Destek Çorap

FS4+ Compression Destek Çorap

Ayak ve bacak yapısını güçlendiren ve aşırı kullanım yaralanmalarını önleyen performans koşu ve rehabilitasyon kompresyon çorabıdır.

ürün detay HEMEN SATIN AL

KS7 Performans Diz Koruyucu

KS7 Performans Diz Koruyucu

Performans ve medikal diz desteği, diz ağrısı ve yaralanmalara eğilimli sporcular ve sedanter bireyler için mükemmeldir. Sıkıştırma Bölgesi Teknolojisi® sayesinde, diz ağrısı ve ödemi tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olan tıbbi sınıf ortopedik diz desteği sağlar.

ürün detay HEMEN SATIN AL

ES6 Dirsek Desteği

ES6 Dirsek Desteği

Medikal seviyede ortopedik destek sağlar. 6 farklı bölgede farklı seviyelerde sıkıştırma sağlayan Compression Zone Technology ile üretilmiştir. Farklı baskı alanları kan dolaşımına destek verir, toparlanma sürecini hızlandırır. Dirsek ve tendonları destekler, performansınıza katkıda bulunur

ürün detay HEMEN SATIN AL

Benzer içeriklerden ve tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

futbolcular için kişiye özel ortopedik tabanlık
Sağlıklı egzersizler için ortopedik destek ekipmanları
her adımda eşsiz destek ve konfor
HV3 Bunyon Destek
içe basma ve dışa basma problemleri
50 ülkede 1500 lokasyonda
Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!