Stres Kırıkları

Vücudumuzdaki kemik dokusu, sürekli ve fazla kuvvet ile karşılaştığında stres kırıkları oluşabilir. Stres kırığı özellikle gün boyu vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızda ve bacak kemiklerinde görülmektedir. Ayağın ise daha çok tarak kemiklerinde ortaya çıkar.

 

Kimlerde görülür?

Genellikle koşu ve sıçramalı spor branşı ile ilgilenen sporcularda görülme sıklığı fazladır. Beraberinde topuklu ve babet ayakkabı tercih eden kadınlar risk faktörü taşırlar. Fiziksel aktivitesi olmayan bir birey, bir anda yoğun olarak aktivite yapmaya (yürüyüş, koşu vs.) başladığında da görülebilir. Yanlış basmak da stres kırıklarına sebep olabilir.

 

Belirtileri nelerdir?

Stres kırığı olan kişiler ayak ve bacakta şişlik, uzun süre devam eden ve ilerleyerek artan ağrılardan şikayetçidir. Stres kırığı olan kemiğin etrafında ki dokuda renk değişikliği görülebilir.

 

Tedavi önerisi nedir?

Öncelikle ağrı ve ödem kontrolü sağlanmalıdır. Stres kırığının olduğu kemiğe yüklenmemek önemlidir. Uzman bir hekime muhakkak başvurulmalıdır. Bu noktada yastıklaması yüksek ortopedik tabanlık ve OS1st. Çorapları kullanılabilinir. Bu stres üzerinde baskıyı azaltacak ve beraberinde yastıklama sağlayarak yük aktarımını dengeli bir şekilde sağlayacaktır.