Sporu Yaşamımıza Katmadan Önce Yapılması Gerekenler

Günümüzde egzersiz yapmanın ve yaşamımıza hareket katmanın önemi gitgide artıyor. Zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez olan spor aktivitelerinin trendi sürekli yükseliyor.

Aktif bir spor yaşamına başlamadan önce kontrol edilmesi gereken en önemli konulardan biri ayaklarımız. Tabanlarımızdan başlayarak tüm vücudumuzu bir zincir halkası gibi saran kaslar, tendonlar, kemik ve eklemler kinetik zincirimizi oluşturur. Bu zincirin başlangıcı ise ayaklarımızdır.

İnsanların %75’i basış problemi yaşamalarına rağmen çoğu zaman farkında dahi değildirler. Taban çöküklüğü, yüksek ark, içe basma, dışa basma, topukta yaşanan sızılar, gergin aşil tendonu en yaygın görülen problemlerden bazılarıdır. Bu ve benzer problemler için ayaklar kişiye özel hazırlanan bir ortopedik tabanlık ile desteklenmediği taktirde vücutta kalıcı başka sıkıntılara sebep verebilir. Spor veya normal bir ofis günü sonrasında artık kronikleşmeye başlayan bilek, diz, bel, sırt, boyun ağrıları ve ayaklarımızda yaşadığımız sızılar ise yaşanacak daha büyük problemlerin habercileridir.

Yapılması gereken ise çok basit. Aktif bir spor hayatına başlamadan önce ayak tipinizi öğrenmek üzere uzman bir merkeze gitmelisiniz.  Ayak tipinizi ve varsa basış problemlerinizi öğrenmelisiniz. İhtiyacınız olduğu taktirde kişiye özel ortopedik tabanlık kullanmaya başlamanız sizi ileride karşılaşabileceğiniz birçok problemden koruyacaktır. Sizin için özel hazırlanan tabanlıklarınızı unutmadan ve ihmal etmeden düzenli kullanmanız çok önemli.

Unutmayalım, sağlıklı bir yaşam sağlıklı ayaklar ile başlar.