Sadece Tabanlıkla Basış Bozukluğu Düzelir mi?

En çok akla gelen sorulardan biri; tabanlığı takınca her şey düzelecek mi?

 

Tabi ki de hayır. Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; basış bozukluğu sadece ayaklardaki bir problem değildir. Tüm vücut kinetik zinciri ile doğrudan ilişkilidir. Örnek vermek gerekirse, içe basan bir kişiye, kişiye özel ortopedik tabanlık uygulaması yapıldığında bilekleri incelediğimizde çoğunlukla içe basma görüntüsünün devam ettiğini gözlemleriz. Bunun sebebi içe basmaya sebep olan kas gruplarının dizlerden ayak bileklerine kadar uzanan çok önemli kas grupları olmasıdır. Bu kas gruplarının çalışma mekanizmasını etkileyen de tüm vücut kas ve eklem gruplarıdır. Ve sadece kişiye özel tabanlık destekleri ile tüm bu kas gruplarının fonksiyonuna müdahale edilemez. Vücudun kendisinin de desteklenmesi gerekir.

 

Bu konuda yapılması gereken bazı şeyleri sayalım;

 

  • Ayaklar tüm gün vücut ağırlığımızı taşımakla görevli ana elemanlardandır ve vücutta fazla olan birkaç kilo bile olsa onlardan kurtulmaya çalışılmalıdır.
  • Bir uzman tarafından yapılacak postür değerlendirmesi ile vücuttaki dengesiz yük dağılımları ve postür bozuklukları belirlenmeli, buna özel uygulamalar yapılmalıdır.
  • Uzmanlar tarafından basış bozukluğunu dengeleyemeyen güçsüz kas grupları belirlenmeli ve özel kuvvetlendirme çalışmaları yapılmalıdır.
  • Tabanlıkla beraber ayakkabı seçimine çok önem verilmelidir. Ayakları destekleyen, stabil tutmaya yardımcı olan ayakkabılar kullanılmalıdır.

 

 

Temel olarak dikkat edilmesi gereken bu konularla beraber kişiye özel ortopedik tabanlığın da doğru uygulamalarla yapılması büyük önem taşır. Bizler FootBalance merkezlerinde uzmanlar eşliğinde yapılan analiz ve tabanlık uygulamaları ile kişilerin hayat konforuna ve sağlığına dokunuyoruz.

 

Siz de yere sağlam basmak ister misiniz?

 

Sağlıkla kalın.