Motor Sporcularında Antrenman ve Doğru Postürün Önemi

Motor sporları; motor kullanılarak gerçekleştirilen sporların genel adıdır. Grup halinde veya bireysel olarak yapılmaktadır.

Pilotlar dar bir kokpitin içinde konforu kısıtlı bir alanda mücadele verir. Virajlarda ortalama 240-250 km/h ve düzlüklerde ortalama 320 km/h gibi yüksek hızlara ulaşıp yüksek G kuvvetine maruz kalırlar.

Üstelik bunu yaparken en ufak bir konsantrasyon kaybının olmaması gerekir. Dolayısıyla bu spor dalları hem büyük bir odaklanma gücü hem de müthiş bir fiziksel yeterlilik gerektirir.

Özellikle pilotların araç içindeyken fren pedalına tek seferde 130 kg’ın üzerinde bir güç uygulaması gerekmektedir. Bunun için güçlü bir Quadriceps kas grubuna ihtiyaç duyarlar.

Kemikler, kaslar, eklemler ve dokular vücudumuzun kinetik zincirini, ayak ve ayak bilekleri ise bu zincirin temelini oluşturur. Nasıl bir binanın temeli sağlam olması gerekiyorsa, vücutlarımızın da temeli ayaklardır. Sağlıklı bir şekilde dengelenmiş̧ ayak ve ayak bilekleri vücudumuzun kusursuz bir şekilde hareket etmesinde büyük rol oynar.

Ayak bileklerinin yanlış̧ dizilimi dizleri, kalçayı, beli ve kinetik zincirin geri kalan tüm kısımlarını olumsuz etkiler. Yorgunluklar, bölgesel ağrılar ve sakatlıklar genellikle dengelenmemiş bir vücut kinetik zincirini işaret eder.

Bütün sporcularda olduğu gibi motor sporcularında da bu dizilim oldukça önemlidir. Bu dizilim bozukluğuna bağlı olarak sporcularda diz ve boyun ağrıları meydana gelebilir ve sporcuların performansında kayıp, konsantrasyonunda bozulmaya sebebiyet verebilir.

Pilotların basış tipinin belirlenip, ark yüksekliklerinin değerlendirilmesi ve bu verilerden yola çıkarak kişiye özel bir ortopedik tabanlık oluşturulması bu dizilim bozukluğunun önüne geçip performans kaybını minimuma indirgenmesinde yardımcı olacaktır.

Sizlerde doğru ve dengeli bir basış için FootBalance ortopedik tabanlıklarını tercih edebilirsiniz.