Morton Nöroması

Morton Nöroması

Morton Nöraması genellikle 3. ve 4. Parmaklarının başlangıç kısımlarında gelişir. Yürürken, sanki ayağınızın altında çakıl taşı veya çorabınızın içerisinde sivri bir cisim varmış gibi hissettirir.

Morton Nöromasında ayak parmağına giden bir sinir olan interdigital sinirde tekrarlanan basınç kaynaklı inflamasyon (enfeksiyon) ve dolayısıyla kalınlaşma gelişir. Bu durumda parmak başında hissedilen yankı, ağrı ya da parmağa giden sinirde hissizleşme  gibi semptomlar görülür.

Araştırmalara göre basınca maruz kalan sinirlerde gelişmektedir. Bazı durumlarda başka bir hastalığı takiben ikincil olarak da gelişebilir.

Bunlar;

Aşırı pronasyon (anatomik düzlem bozulması)

Ön ayakta dönme

Hallux Valgus (baş parmak kemik çıkıntısı)

Düşük taban

Peki ya çözüm?

Hekim önerisi ile konservatif tedavi denenerek işe başlanabilir.

  • Metatarslarıns (ayak parmak başlarının) maruz kaldığı yükün hafifletilmesiyle işe başlanabilir. Hastanın günlük alışkanlığı olan yüksek topuklar ön ayağın daha çok yüke maruz kalmasına neden olmaktadır. İlk olarak daha düz ve ön ayak kısmı geniş ayakkabılar tercih edilerek işe başlanabilir.
  • Ödemin azaltılması, hastanın rahatlaması için dinlenme, buz ve kalp seviyesinden yukarıda tutmak olumlu yönde etkileyecektir.
  • Transvers arkın ( 3. Ve 4. Parmakların başlangıç kısmı) yükseltilmesi yine etkilenen sinire basıyı azaltacaktır.
  • %100 kişiye özel tabanlık kullanımı ile yük dağılımı dengelenebilir. İstenen iç kemer ve 3. ve 4. Parmak yükseltilmesi ile basınca maruz kalan sinirin rahatlaması sağlanarak başarılı bir konservatif tedavi elde edilebilir.

Bu tedavilerin dışında hekimler ilaç veya cerrahi tedaviler öngörebilir.

Benzer içeriklerden ve tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi sosyal medyadan takip edin.

futbolcular için kişiye özel ortopedik tabanlık
Sağlıklı egzersizler için ortopedik destek ekipmanları
her adımda eşsiz destek ve konfor
HV3 Bunyon Destek
içe basma ve dışa basma problemleri
50 ülkede 1500 lokasyonda
Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!