Karpal Tünel Sendromu

Karpal Tünel Sendromu, ‘’ Median Sinir ‘’ ismi verilen ve el bileğinin temel sinirlerinden biri olan bu yapının üzerindeki baskıdan dolayı oluşur. En sık görülen tuzak nöropatilerinden biridir.

 

Median sinir, el bileğinin iç yüzünden parmaklara uzanan bir kanal olan ‘’ Karpal Tünel ‘ den geçerek, özellikle baş parmaktan başlayarak ilk 3 parmağın hissetmesine  ve sinir uyarımı ile baş parmak çevresindeki kas gruplarının kasılıp gevşemesine olanak sağlar. Kişilerde genelde ilk üç parmak başta olmak üzere tüm parmaklarda ağrı, yanma, uyuşma ve karıncalanma şikayetleri oluşur. El bileği, kol ve zaman zaman boyun ağrısına da sebep olabilir.

 

 

Karpal Tünel Sendromu neden oluşur?

 

Karpal Tünel Sendromu, genel olarak tek bir sebepten değil de çeşitli etkenlerin bir arada görülmesi sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi tek bir nedenle de oluşabilir.

 

 • Tekrarlanan el bileği hareketlerine neden olan iş ortamları (Uzun süreli bilgisayar kullanımı, marangozluk vs. gibi) ilerleyen durumlarda ve oluşabilecek diğer problemlerle birleşerek Karpal Tünel Sendromuna neden olabilir.
 • Yaşanan kırık ve çıkık travmaları, median sinir üzerinde oluşturduğu etki ile karpal tünel sendromunun nedenlerindendir.
 • Romatoid artrit başta olmak üzere hormonal bozukluklar, böbrek yetmezliği lenfödem gibi inflamasyonlu durumlarda el bileği ve çevresindeki kaslar etkilenebilir ve karpal tünele baskıda bulunabilir.
 • Diyabet gibi sinir hasarı yaratabilen hastalıklar ve el bileği yanıklarında alınan hasar bu sendroma sebep olabilir.
 • Fazla kiloya bağlı sinir sıkışmaları da el bileğindeki zorlamalara ve karpal tünelde sıkışmaya sebep olabilir. Obezite en temel risk faktörlerindendir.
 • Kaınlarda hamilelikte alınan kilo ve vücudun bozulan sıvı dengesi Karpal Tünel Sendromunun hamilelerde görülme sıklığını artırmaktadır.

 

Kimlerde daha çok görülür?

 

Yapılan çalışmalara göre; Genel olarak toplumun % 3-4’ünde görülür. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere göre ortalama 3-4 kat daha fazladır. Bunun en önemli sebebi Karpal Tünel genişliğinin kadınlarda daha dar olmasıdır. Bu durum median sinirin sıkışma ihtimalini artırmaktadır. 40 – 60 yaş aralığı en sık görüldüğü aralıktır.

 

 

Karpal Tünel Sendromundan korunmak için neler yapılabilir?

 

 • Mümkün olduğunca bilekler gevşek tutulmalı ve ağır kasılmalar gerektirecek işlerden kaçınılmalıdır.
 • Çalışma ortamı el bileğinin anatomisine uygun şekilde düzenlenebilir. Örneğin; bilgisayar kullanımında klavye ve fare bileğin üst kısmından çok az bir miktar daha aşağıda konumlanabilir.
 • El bileğinin aşırı bükme ya da açma hareketi çok sık olmamalıdır.
 • Kifoz, boyun kaslarının kısalığı, omzun önde veya geride durması gibi duruş problemleri de boyundan başlayarak sinir sıkışmalarına sebep olur Karpal Tünel Senromu riskini artırır.
 • El, el bileği ve kollar mümkün olduğunda sıcak tutulmaldır. Soğuk havalar kas gerginliği ve dolaşım etkisi ile sinir sıkışmalarındaki riski artırmaktadır.

 

El bileğinin hareketini olması gereken seviyelerde tutmaya yardımcı olan el bileği desteklerinin kullanımı ile Karpal Tünel Sendromun önüne geçilmesi çok kolaylaşır.  OS1st WS6, giyilebilir el bileği desteği barındırdığı özel sıkıştırma teknolojileriyle ve sağladığı stabilizasyon etkisiyle hem rahat bir kullanım sağlar hem de el bileği sağlığınızı korumanıza önemli destek verir.

 

Günlük hareketlerin hemen hemen hepsinde ihtiyaç duyulan el ve el bileklerinize iyi davranın. Desteğinizi ve konforunuzu hep ön planda tutun.

 

Sağlıkla kalın.