İliotibial Bant Sendromu

İliotibial bant kalça leğen kemiğimizin dış yan kısmından, dizin dış yan kısmına kadar uzanan kalın kuvvetli bir bağ yapısıdır. Bu yapı dizin stabil kalmasına yardımcı olur. Diz ekleminin tekrarlı bükülüp açılma hareketi (fleksiyon-ekstansiyon) esnasında, dizin dış kısmındaki kemik çıkıntısına sürekli olarak sürtünmesi ile iliotibial bant sendromu oluşur. Özellikle dizin 20-30 derece arasında bükülmesiyle bu yapı daha çok sıkışabilir. Dizin dış kenarında sürtünme hissiyle birlikte ağrı ve hassasiyet oluşur. Ağrı kalçaya kadar yayılabilir.

 

Kimlerde Görülebilir?

Diz ekleminin sürekli aynı açıda bükülüp açılmasını gerektiren sporlarla uğraşan kişilerde görülebilir. Özellikle tenis, bisiklet, koşu sporları örnek olarak verilebilir.
Bacak boyu farklılığı, ITB gergin olması, düz tabanlık, yanlış koşu tekniği, bisikletin kişiye özel ayarlanmaması gibi nedenler sendromun belirtilerini arttırabilir. Özellikle düşük tempoda koşu, yokuş aşağı/yukarı koşu ITB sendrom belirtileri var ise kişinin ağrı ve hassasiyetini arttırır.

Ne Yapılabilir?

Öncelikle diz eklemi çevresinde ve kalçanıza yansıyan ağrılarınız var ise fiziksel aktivite yoğunluğu azaltılmalıdır. Ayak tabanında bulunan herhangi bir problem basışınızı etkileyeceği için diz eklemine yanlış yük binmesine sebebiyet verir. Ayak tabanınızı kişiye özel ortopedik tabanlıklar ile destekleyebilirsiniz. Hareketsiz kalmamak için yapılan düşük tempoda koşular bu sendromun belirtilerini arttırabilmektedir. Bu nedenle ağrı kontrolü sağlandıktan sonra fiziksel aktiviteye kademeli olarak başlanmalıdır. İliotibial band ve çevresindeki kas gruplarının gevşetilmesi çok önemlidir.