Bel Ağrılarının Sebebi Ayaklar Olabilir Mi?

Günlük hayatta bir çok insan çeşitli sebeplerle bel ağrısına maruz kalmaktadır. Bu ağrılar, hayat kalitesini de olumsuz anlamda etkilemektedir. Ayakta durmayı, hatta oturmayı bile çok zor hale getiren ağrılar hissedilebilir.

Genel olarak bel ağrıları, ‘’ bel fıtığım var ‘’ olarak değerlendirilir. Ancak bel fıtığı teşhisi koymak için sadece ağrı yeterli olmayacaktır. Bel ağrılarının başlıca sebepleri;

  • Ağır yük kaldırma ve tekrarlayan zorlayıcı hareketler
  • Hareketsiz yaşam ve aşırı kilo
  • Bazı meslek gruplarının çalışma şartları
  • Yanlış yatak ve sandalye seçimi

olmakla birlikte daha bir çok sebep bel ağrısına sebep olabilir. Bunların dışında en yaygın etkenlerden biri olmasına rağmen geri plana atılan ayak ve basış problemlerini değerlendirelim;

DÜZ TABANLIK BEL AĞRISINA SEBEP OLUR MU?

Bel ağrısını tetikleyen etkenlerden biri, omurganın aşırı yüke maruz kalmasıdır. Bu yüke maruz kalan omurlar ve omurlar arasındaki diskler spinal kanal boyunca uzanan sinir kökleri üzerinde ciddi bir baskıya sebep olur.

Ayak tabanındaki mekanizma, ayağın normal şartlar altında vücudun yükünü zemine aktarırken yumuşatarak aktarmasını sağlar. Ancak düz taban bi ayakta bu mekanizma beklendiği gibi çalışmaz ve sert bir yük aktarımı olur. Bu sert darbeler tüm kinetik zincir boyunca uzanarak, tüm eklemlere yansır. Bel ağrısına sebep veren sinir baskıları da bu sert darbelerden oldukça etkilenecektir ve ağrıyı artıracaktır.

BACAK BOYUNDAKİ FARKLAR BU AĞRILARDA ETKİLİ Mİ?

Doğuştan olabileceği gibi sonradan travmalarla da oluşabilecek bacak boyu farkları, tüm hayatı olumsuz etkileyebilir. Bacak boyu farkları, kalça kemiğinde(Pelvis), asimetri oluşturabileceği gibi, bu asimetriden kaynaklı omurga eğriliği (skolyoz) oluşumunu da tetikleyebilir.

Pelviste oluşan asimetrik duruş, omurga hattını ve kalça kemerini birbirine bağlayan önemli eklemler üzerinde, ağırlık aktarımındaki problemden kaynaklanan ciddi sorunlar oluşturabilir. Bunların başında bel fıtığı oluşumu ve disk kayması gelir.

Oluşması yüksek ihtimal asimetriden kaynaklı sinir baskıları da hayatı olumsuz anlamda etkileyen bel ağrılarına sebep verir.

Özetle, bel ağrılarınızın sebebinin basış problemleri olabileceğini de düşünmelisiniz. Uzman bir merkezde ayak analizinizi yaptırmalısınız. Kişiye özel ortopedik tabanlıklar içe/dışa basma, düşük/yüksek ark, bacak boyu kısalığı gibi problemlerde size büyük konfor sağlayacaktır.

Sağlıkla kalın.