Obezite ve Ayak Sağlığı

Obezite ve Ayak Sağlığı

Günümüzde vücut kompozisyonunda insan sağlığını olumsuz şekilde etkileyecek düzeyde yağ oranının artışı obezite olarak tanımlanmıştır.

Obezite ile birlikte kişide omurga esnekliğinde, vücut dayanıklılığında, kas gücünde azalma,  ve büyük eklemlerde hareket kısıtlılığı görülebilmektedir. Bunlar kas iskelet sistemi ağrılarını ve yaralanma faktörlerini arttıran önemli risk faktörlerindendir.

Obezitenin Ayak Sağlığı üzerine etkisi nedir?

Vücut desteğimizin temeli olan ayak günlük faaliyetlerimiz sırasında zemin ile tekrarlı olarak basınca maruz kalır. Obezite nedeniyle ayağa binen yükü dengelemek oldukça zor bir hale gelir. Bu da kişinin fiziksel aktivitelerde normalden fazla enerji kaybetmesine yol açabilir. Daha geniş bir destek alanı oluşturmak için ayağın yerle temas ettiği noktalar farklılaşabilir. Kilo artışı ile birlikte bireylerde düz tabanlılık, topuk ağrısı, plantar fasit, tendinit, halluks valgus gibi rahatsızlıkların görülme sıklığı da artabilmektedir.

Ne Yapmak Gerekir?

Artan destek alanını kişiye özel yapılan bir ortopedik tabanlık ile nötralize etmek mümkündür. Bu sayede oluşan duruş bozukluklarını ve ayak bileği, diz,kalça eklemlerine binen yanlış yük dağılımını minimum seviyeye taşımak kolaylaşır. Öncelikle bir ayak analiz merkezinde ayak tipinizi belirlemeli ve size özel olarak hazırlanacak ortopedik tabanlığınızı kullanarak sağlıklı ve dengeli duruşunuza geri dönmelisiniz.

Düzenli fiziksel aktivite; sağlığın korunması ve geliştirilmesinde, bireylerin sosyalleşmesinde yani yaşam kalitesinin yükseltilmesinde oldukça önemlidir.

Kilolarınız fiziksel hareketliliğinize engel olmasın.

İlgili ürünler

%100 BALANCE

%100 BALANCE

Yüksek darbeli aktiviteler için ideal, her aktivitede konforlu destek ve koruma

Yastıklama2 Sertlik1 Ölçüler34 - 52

ürün detay

%100 IMPACT

%100 IMPACT

Ayakları yüksek darbeye maruz bırakan aktiviteler için mükemmel çözüm

Yastıklama3 Sertlik2 Ölçüler36-52

ürün detay

QUICKFIT BALANCE

QUICKFIT BALANCE

Standard genişlikte ayakkabılar için.
Farklı fitness, spor aktiviteleri ve günlük kullanım için harika bir çözüm.

Yastıklama2 Sertlik2 Ölçüler36-48

ürün detay satın al

QUICKFIT CASUAL

QUICKFIT CASUAL

Her çeşit günlük ayakkabı ile uyumlu. Gün boyu tüm aktivitelerde kişiye özel konfor ve destek sağlar.

Yastıklama1 Sertlik1 Ölçüler35-48

ürün detay satın al

Alternate Text
Kullanıcı DeneyimleriFootBalance %100 kişiye özel tabanlıklarını kullananlar ne düşünüyor?
Alternate Text
Ücretsiz ayak analizi hizmeti ve %100 kişiye özel ortopedik tabanlık sahibi olmak için en yakın FootBalance Hizmet noktasından randevu alabilirsin!