“FootBalance; Finlandiya kökenli, 5 kıtada 50’nin üzerinde ülkede hizmet veren, özel patentli sistemi ve yüksek teknoloji ürünleri ile alanında dünya lideri markadır.
FootBalance, kiosku sayesinde taban ve ayak postür analizi yaparak, özel patentli sistemi sayesinde 10 dakika gibi çok kısa bir sürede ısı altında %100 kişiye özel ortopedik tabanlık şekillendirir.
Sloganı "Sporcular için daha fazla performans herkes için konfor ve sağlık’tır."
FootBalance Hakkında

Hikayemiz

FootBalance’ın hikayesi, ayak sağlığında uzmanlaşmış bir fizyoterapist olan Erkki Hakkala ile 2003 yılında başladı. Doğuştan mucit olan Hakkala, hastalara daha iyi, hızlı ve ekonomik bir hizmet sağlamak amacıyla daha modern tedavi yöntemleri geliştirmek üzere Helsinki Diacor Tıp Merkezi bünyesinde bir ayak ve alt uzuv analiz kliniği kurdu. İnsan sağlığının korunması ve iyileştirilmesi için yapılan buluş ve çalışmalar her zaman dünya gündeminde olsa da şimdiye kadar ayaklarımız büyük oranda ihmal edilmişlerdi.

Mücadele Alanı

Hastalarını tedavi ederken, toplumun büyük çoğunluğunun alt uzuv dizilimine ilişkin problemler konusunda risk altında olduğu konusunda Hakkala’nın kaygı ve endişeleri artıyordu. Üstelik insanlar, ciddi ayak incinmeleri veya akut dayanılmaz ağrılarla karşılaşana kadar alt uzuv sağlıklarını ve bakımlarını genellikle ihmal ediyorlardı. Hakkala, farkındalığı arttırmanın ve insanlara iş işten geçmeden yardım etmenin anahtarının, başta ayakkabı iç tabanlıkları olmak üzere önleyici çözümlere daha kolay erişim sağlamak olduğunu fark etti. Bu da, tıp kliniklerinin sınırlarının ötesine geçebilen ve insanların günlük yaşamlarına dokunabilen ve maddi olarak da daha kolay ulaşılabilen bir ürün geliştirilmesini gerektiriyordu.

Harekete geçiş

Hakkala’nın ilk adımı, kişiye özel ayak ortozlarını şekillendirmek için kullanılan geleneksel yöntemleri ele almak ve gözden geçirmek oldu. İkinci adımı ise, günümüzün aktif yaşam tarzlarına uygun daha hafif bir ayakkabı iç tabanlığı geliştirmekti. Doktorlar, tıp uzmanları ve gerçek hastaların katıldığı, binlerce saat süren ürün testi ve geliştirme çalışmaları sonucunda, yüksek kaliteli ayak analizi, hızlı şekillendirme yöntemleri ve dinamik ayakkabı iç tabanlıklarını bir araya getiren patentli ve tescilli bir sistem oluşturdular.

Yenilik

Hakkala tarafından geliştirilen FootBalance sistemi, uygun bir maliyet ile on dakikadan daha az bir süre içerisinde tamamen kişiye özel bir ayakkabı iç tabanlığının hızlı üretilmesine olanak sağlamaktadır. Yıllarca süren çalışmaları sonucunda, Erkki Hakkala, kişiye özel ayakkabı iç tabanlıklarını herkese açık ve ulaşılabilir kılmak olan ilk hedefini gerçekleştirdi.

Ticarileştirme

Hakkala, bu buluşunu ticarileştirmek ve piyasaya sürmek için, Finlandiya ve uluslararası atletizm organizasyonlarının önde gelen figürlerinden olan Finlandiyalı Antti Pihlakoski ile güçlerini birleştirdi. Yıllar önce, zamanının en iyi koşucularından olan Philakoski’nin yaşadığı sakatlıklar onun spor kariyerini bırakmasına neden olmuştu. FootBalance’ın Philakoski’ye yardım etmesinin ardından, o da FootBalance’ın piyasaya sürülmesi konusunda yardımcı olmayı teklif etti. Onun rehberliği ve önderliği altında, 2007 yılının başında Fin perakende satış mağazalarında ilk pilot satış denemeleri başladı ve bunu, hızlı bir uluslararası genişleme süreci takip etti.

Gelecek

2010 yılında, bir İsveç özel sermaye şirketi olan Scope, FootBalance’ın büyük hissedarlarından biri oldu. Scope’un yatırımları, FootBalance’ın benzersiz ve kişiye özel ayakkabı iç tabanlığı konseptinin daha çok pazara ve tüketiciye ulaşmasına olanak sağladı. Artık ayakkabı iç tabanlıklarımız, 5 kıtada, 50’nin üzerinde ülkede ve 1500’in üzerinde uluslararası satış noktasında satılmaktadır ve bu satış noktalarının sayısı gittikçe artmaktadır.

FootBalance dünya çapında genişlemesine rağmen, esas hedefi hâlâ aynıdır: Dünyadaki 13 milyar farklı ayağın sahiplerinin yenilikçi ayak destek çözümleri aracılığıyla daha iyi ayak bakımı elde etmesine yardımcı olmak.